BENZİNLOG
02
aralık
2019
Benzinlik
Shell
Shell Bayilik Şartları | Shell İstasyonu Açmak

Shell Bayilik Şartları | Shell İstasyonu Açmak

Akaryakıt sektörü Türkiye'ni en büyük pazarı konumunda. Daha 2019 bitmemesine rağmen bu yılki hacmi 200 Milyar TL'nin üstünde. Hollanda Merkezli global bir marka olan Shell, sizin için oldukça karlı olabilir. Fakat Shell istasyonu açmak için gereken maliyeti ve Shell bayilik şartlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Shell İstasyonu Açmak

Günümüzde akaryakıt istasyonları sadece yakıt aldığımız yerler olmanın çok ötesinde. Özellikle Shell istasyonları market, yıkama, lastik tamiri, yeme-içme alanı gibi özellikleriyle kompleks tesisler haline gelmiş durumda. Shell'in başarısının kaynağı Ferrari değil, Shell dünya çağında 25 milyonun üzerinde müşteriye 50.000+ istasyonu ile hizmet veriyor. Teknik olarak bir istasyon sahibi olmanız ve Shell


Shell İstasyonu Açmak Ne Kadar Karlı?

Potansiyel yakıt ve yakıt dışı satışları, maliyetleri göz önünde bulundurursak, istasyon sahibi olarak yıllık 300.000+ bir gelir etmeniz çok olası. Taslak olarak masraflarınızı listeleyecek olursak : 

 1. Personel Maaşları
 2. SGK
 3. KDV
 4. Stopaj
 5. Nakliye
 6. Elektrik-Su
 7. Banka Masrafları
 8. Yakıt Dışı Alım-Satım Giderleri (Market, Yıkama, Lastik Tamir vs.)

Yakıt dışı kaynaklara odaklandığınızda karlılığınızı arttırmanız mümkün. Akaryakıt İstasyonu Satış Arttırma yazımızdan bilgi alabilirsiniz. 

Shell Bayilik Şartları

Tabiki Shell istasyonu açmak için belirli prosedürleri takip etmelisiniz. Shell Bayilik Şartları hakkında kısaca bilgi verecek olursak:

 • İstasyonunuzu Shell markasına uygun şekilde giydirmeniz gerekiyor. Fakat bu sadece tabela değişikliğinden ibaret değil. İstasyon personeli de Shell'in uygun gördüğü şekilde giyinmek durumunda. Aynı şekilde hava-su makinesi, oto yıkama makinesinin de yine Shell'in belirlediği konsepte uygun olması gerekiyor. 
 • Shell bayilik süresince size yakıt, destek ve eğitim programı sunar. Bu eğitimlerin bazıları ücretli. 
 • Shell markası adı altında olsanızda kendinize çalışan bir istasyon sahibi olarak, yıl boyu tüm satışlardan markayla olan anlaşmanıza bağlı olarak komisyon alırsınız. Yakıt dışı gelirler de elde edebilirsiniz. Fakat sözleşme öncesi belirlenecek olan telif bedelleri Shell'e ödemek zorundasınız. (Bu durum sadece Shell için değil çoğu büyük akaryakıt markası için geçerli),
 • Kendi personelinizi çalıştırabilir, yönetebilirsiniz. Shell size ''Bu kişiyi çalıştırın'' şeklinde bir bildirimde bulunmaz.
 • Marketinizde satacağınız ürün gamı Shell tarafından belirlenir. Fakat yerel ürünler konusunda Shell ile anşalıp satışını yapabilirsiniz. Örn : Afyon'da bir Shell istasyonunun kaymaklı lokum satması.
 • Shell ile çalışıyorsanız İSEÇ (İş Sağlığı, Emniyet Çevre) kurallarına uymak durumundasız.
 • Shell bayilik sürecinde size ve istasyon çalışanlarına eğitim desteği verdiğini söylemiştik. Ek olarak tedarik ve nakliye konusunda Shell size destek verir. Shell Türkiye'nin her yerine yakıt tedarik edebilecek bir tedarik zincirine ve depo hacmine sahip.

İstasyon Sahibi misiniz? Onaylı Pompacı panelimize ücretsiz kaydolun! 

Shell İstasyonu Açmak İstiyorum

Shell istasyonu açmak için iletişim bilgileri:

Telefon : 0212 376 00 00 - Bağlandıktan sonra 2'ye basın, bayilik konusunda bilgilendirilirsiniz.(08.00-17.00 arasında çalışmaktadır. 12.00-13.00 arasında da ulaşamazsınız.) 

istasyonyatirimlari@shell.com adresi ile karşılaşırsanız mail atmayın. Maalesef doğru değil.

Akaryakıt İstasyonu Maliyeti hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz. 

Tüm içerikler okundu!

Next page