BENZİNLOG
22
ekim
2019
Uzun Yol
BenzinLitre
Trafik Cezaları
Selektör Yapmanın Cezası

Selektör Yapmanın Cezası

Trafikte selektör yapmak ne anlama gelir? Selektör yapmanın cezası var mıdır? Selektör yapmanın cezası nedir? Tüm bu soruları yanıtlamadan önce selektör yapmak nedir bunu açıklayalım.

Selektör yapmak, arabanın farlarını birkaç kez açıp kapatarak diğer sürücülere uyarı vermeyi amaçlayan ve trafik yönetmeliğine göre cezası olan bir eylemdir. Selektör yapmanın cezası olmasının sebebi ise iyi niyetle yapılan bir uyarı eylemi olsa dahi diğer sürücülerin dikkatini dağıtabilecek bir durum olmasından kaynaklanır.

Selektör yapmak yasak olmasına rağmen ülkemizde trafikte bir anlaşma yöntemi olarak kullanılır. Örneklendirmek gerekirse: Şehirler arası yolculuklarda aynı plakalı iki araç birbirine selektör yaparak selamlaşabilir, karşı şeritten gelen araç selektör yaparak yolda radar olduğunu haber vererek sürücünün radara girmesine engel olarak bir iyilik yapabilir, arkada giden bir araç öndeki araca selektör yaparak ‘’yol ver’’ mesajını iletebilir. 

Selektör Yapmanın Cezası Nedir?

Tüm bunlar iyi niyetlerle kurulan iletişimler olsa dahi sürüş güvenliğini tehlikeye atabileceğinden selektör yapmak yasaktır ve selektör yapmanın ehliyet puan cezası, para cezası hatta hapis cezası şeklinde farklı ceza yöntemleri vardır.

Trafik Cezası Madde 64/1-b-4: Öndeki aracı geçişlerde uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkların yakılması şeklinde selektör yapmak yasaklar arasında yer almaktadır.

2011 yılında selektör yapmanın cezası 1 yıl hapis ile sonuçlanmıştır. Açılan dava sonucu selektör yaparak başka bir sürücüyü taciz eden sürücü 1 yıl hapis cezası almıştır. Diğer sürücü rahatsız olduğu anda taciz olarak kabul edilen selektör tercih edilmemesi gereken bir trafik alışkanlığı.

BenzinLitre selektörsüz sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page