BENZİNLOG
08
mayıs
2019
Araç Bakım
Sağ Ön Teker Geride Duruyor

Sağ Ön Teker Geride Duruyor

Lastiğin geride durması, tekerlere binen yükün frensiz olarak taşınıp esnemesi sebebiyle gerçekleşir Genelde daha eski araçlarda karşılaşabileceğiniz sağ ön teker geride durumu, rot ayarının bozuk olmasından kaynaklanabilir. Kaldırım, derin çukurlar, kasisler, engebeli yollar sağ ön tekerin geride durmasına sebebiyet vermiş olabilir. Rot ayarını düzeltseniz bile, aracınız sağa çekmeye devam edebilir. Hem sağ hem sol rotilleri kontrol ettirmenizi öneriyoruz. Aracınıza uygun rotil takılmamış olabilir.

Aracınızın salıncağının eğri olması da sağ tekerin 1-4 cm geride durmasına neden olur. Sağ ön teker geride duruyor ise, en iyisi soluğu şasicide almanızdır. Amortisör eğriliği de aynı durumla karşılaşmanıza sebep olur. Rot ayarı ustası bu durumu anlamayabilir. Aklınızda olsun.

Aracın alt takımıyla ilgili bir ayarlama yaptırdıktan sonra da sağ ön teker kayabilir. Parçaların montajında bir problem olabilir. İşiniz ehli bir ustayla görüşmekte fayda var. Eğer lastiğin geride durması problemini çözmezseniz, dönüşlerde tekerlerden ses gelmesi problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Dönüşlerde tekerlerden ses gelmesi durumunda, direksiyon ayarını biraz yumuşattırın, direksiyon rahatlasın. Ses kesilecektir.

Lastik jantında kaynak olması da tekerlerde ayarsızlık yada aracın bir yöne çekmesine neden olabilir. Tekerleri kontrol ettirip, gerekirse değiştirmeniz gerekiyor. Lastiğin geride durması 1 cm kadarsa çok büyük bir problem değildir. Aracın kaldırıma yaslanmış olması bile sağ ön tekerin geride durmasına sebebiyet verebilir, şasiyi çektirmeden önce rot ayarına baktırıp 150-200 TL seviyesinde bir fiyata lastiği düzelttirebilirsiniz. 2-4 cm arası bir kaymada ise kesinlikle kontrol ettirmeniz gerekiyor. Aracınızı sağa çekmesine rağmen kullanmanızı önermiyoruz.

Yanlış anlaşılan bir durum olarak, lastik basınçlarındaki farklılık da sağ teker geride duruyor diye düşünmenize neden olabilir. Önce lastik basınçlarını dengeleyin. Artık aracınız sağa çekmiyorsa problemi çözmüş olursunuz. Lastik hava kaçırıyor olabilir.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler

Tüm içerikler okundu!

Next page