BENZİNLOG
12
temmuz
2021
Otomobil
Rot ve Balans Ayarı Nedir?

Rot ve Balans Ayarı Nedir?

"Rot ve Balans Ayarı Nedir?" başlıklı yazımızda, bozulması durumunda yol konforunuzu bozabilecek olan rot ve balans ayarının tanımını ve bozulması durumunda gösterdiği belirtileri inceleyeceğiz.

Rot Balans Ayarı, aracın üzerindeki ön takım diye adlandırılan ön lastiklerin yön durumu ve ağırlığının her noktaya uygun bir biçimde dağılması için gerekli olan ayardır.

Her ne kadar Rot ayarı ve Balans ayarı günlük dilde birlikte kullanılsa da aslında iki farklı terimdir. 


Rot Ayarı Nedir?

Rot Ayarı, kısaca, ön düzen açılarını düzenlemek için yapılan ayardır. Direksiyon çevrildiğinde ön tekerlerin aynı yöne bakıp bakmadığının kontrol edilmesiyle yapılır. Rot ayarı düzgün olan bir otomobilde tekerlekler arasında açı ve uzaklık farkı bulunmaz. Rot ayarı sayesinde araç direksiyonun çevrildiği yöne doğru hareket eder. Eğer otomobili kullanırken araç sağa sola çekiyorsa (savruluyorsa), dönüşlerde lastiklerden ses geliyorsa ya da lastiklerinizin yan taraflarında aşınma mevcutsa rot ayarınız bozuk demektir. Balans Ayarı Nedir?

Balans kelimesi İngilizcede "denge" anlamına gelir. Balans, araç tekerleklerinin aralarındaki açı ve doğrultuların birbirine eşit olması durumudur. Balans ayarı, tekerleğin dikey veya yatay eksene göre dengesiz yük dağılımının düzenlenmesidir. Eğer araçta balans ayarı bozukluğu varsa bu durumda özellikle yüksek hızlarda araç titremeye başlar. Bu titreme; eğer balans ayarı bozukluğu ön tekerleklerdeyse daha çok aracın ön kısmında, eğer balans ayarı bozukluğu arka tekerleklerdeyse daha çok aracın arka kısmında görülür. Rot ve balans ayarını aynı tanım içinde verecek olursak; rot ayarı her iki tekerleğin de aynı eksen ve doğrultuda çekiş yapması için, balans ayarı da tekerleklerin ağırlık merkezinden sapmalarının bu ayara uyması ve tekerleklerin dengesiz aşınmaması amacıyla yapılır. Aksi halde yüksek hızlarda meydana gelen direksiyondaki titreşimler veya tekerleklerin yolu iyi kavrayamamasından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkar. Rot balans ayarı düzgün şekilde yapılmazsa keskin virajlarda savrulmaya kadar varabilecek tehlikeler ortaya çıkabilir. Aşırı ağırlık yüklemesi, çukurlara sert ve hızlı girme vb. durumlar rot balans ayarının bozulmasına neden olabilir.

Rot Balans ayarının bozuk olduğu, aracın yolda giderken fazla titremesinden veya sağa sola çekmesinden anlaşılabilir. Uzmanlar her 5.000 - 10.000 km’de bir Rot Balans ayarının kontrol edilmesini önerir.


Rot Balans Ayarı Fiyatları 2021

2021 yılında Rot Balans Ayarı fiyatları şu şekildedir:


BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.

Otomobil parçaları ile ilgileniyorsanız sizi "Silindir Kapak Contası Nedir?" başlıklı yazımıza bekleriz. 

Tüm içerikler okundu!

Next page