BENZİNLOG
05
kasım
2019
Araç Bakım
Araç Bakım
Rot Balans Ayarı Nedir?

Rot Balans Ayarı Nedir?

Aracınız titreme yapıyor ya da direksiyonu bırakınca sağa sola çekiyorsa rot balans ayarı problemli olabilir. Peki rot balans ayarı nedir? Aracın dengesini sağlayan ve araca yön veren en önemli ayar rot balans ayarıdır diyebiliriz. Rot ayarı ve balans ayarı şeklinde ayırarak tanımlayalım:

 Rot ayarı: Aracınızın direksiyonunu herhangi bir yöne çevirdiğinizde tekerleklerin de aynı yöne dönmesini sağlayan ayardır. Yani direksiyon ile tekerlekler arasındaki uyumluluğa rot ayarı diyebiliriz.

Balans ayarı: Aracınızın dört tekerleğine de eşit miktarda yük gitmesi durumuna balans ayarı denir. Balans ‘’denge’’ demektir.

Rot Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot balans ayarı aracınızın marka modeline göre, cihazlarla ölçülerek yapılır.

Rot Ayarı:

-İlk olarak aracın lastiklerinin basınç ayarları yapılır.

- Rot ayarını yapan makine araca bağlanır.

-Makine ölçüm yaptığında değerleri verir ve bu doğrultuda olması gereken değerlerde ayar yapılır.

-Yapılan ayardan sonra hidrolik direksiyon ayarlaması yapılır. Direksiyonun düz durması sağlandığında rot ayarı tamamlanmış olur.

Balans Ayarı:

-Araç, tüm jant ve lastikleri sökülerek balans ayarını ölçen cihaza bağlanır.

-Jant bilgileri girilerek cihazın nereye, ne kadar kurşun çakılması gerektiğini göstermesi sağlanır.

-Aracın 4 tekerine de ağırlıklar takılır ve bu sayede denge sağlanır.

Rot Balans Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Kullanım yeri ve durumunuza göre her 5 bin- 10 bin kilometrede bir aracınızın rot balans ayarını kontrol ettirmeniz gerekiyor. Çukurlara daha çok giriyorsanız, arazi koşullarında bozuk yollarda araç kullanıyorsanız, kaldırımlara çıkıyorsanız rot balans ayarınız daha sık bozulabilir. Aracınız direksiyonu bırakınca sağa sola çekiyor ise, aracınız titreme yapıyor ise rot balans ayarınız bozulmuş olabilir.

Rot balans yapılmazsa ne olur? Rot balans ayarı yapılmazsa tekerlekler çok çabuk yıpranır. Titreme ve sağa sola çekme gibi problemlerin yanısıra ileri derecede rot balans ayarı bozukluğu olan araçlar savrulabilir. Sürüş güvenliğinizi tehlikeye atmamak ve maddi kayıplardan kaçınmak için aracınızın rot balans ayarını mutlaka yaptırın ve kontrol altında tutun. Özellikle uzun yolculuklara çıkmadan önce rot balans ayarı kontrolünde fayda var.

Rot Balans Ücreti Ne Kadar? Rot Balans Ayarı Fiyatları 2019

Rot balans ücreti aracınızın tipine göre değişiyor. Rot ayarı kontrolü ücretsiz olarak yapılırken, rot ayarı ve balans ayarı ücretleri değişkenlik gösteriyor. Rot balans ayarı fiyatları 2019 yılında ortalama olarak şöyle:

Standart Binek Grubu Araçlar ve Kamyonetler İçin: Rot Ayarı: 100 TL Balans Ayarı (1 Adet Lastik): 25 TL

Yüksek Performans Binek Grubu Araçlar ve 4*4’ler İçin: Rot Ayarı: 120 TL Balans Ayarı (1 Adet Lastik): 30 TL


BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page