BENZİNLOG
25
haziran
2019
Araç Bakım
REPLİKA JANT KULLANMAK

REPLİKA JANT KULLANMAK

Replika kelimesini ilk kez duyanlardansanız kısa bir tanımla başlayalım. Sahte, kopya, orijinal olmayan anlamlarına gelen imitasyon olarak da anılan replika; herhangi bir ürünün orijinali esas alınarak üretilen ancak aynı kalitede olmayan ürünün birebir kopyalanan sürümüdür.

Replika jant kullanmak oldukça yaygın rastlanan hatalardan biridir. Yetkili servislerde satılan orijinal jantların oldukça pahalı olması, sürücüleri replika jant kullanmaya iten en önemli sebeplerdendir. Başlangıçta ödenen düşük miktar tüketiciye mantıklı gibi görünse de replika jant kullanmak sonradan başınıza daha büyük masraflar çıkarabilir. Peki replika jant nasıl anlaşılır?

Replika Jant Nasıl Anlaşılır?

Replika jantın anlaşılması için incelenmesi gereken en önemli kriterlerden biri  jantın fiyatıdır. Aliminyum alaşımının kalitesinin düşük olması, üretim ve işçilik maliyetinin az olması replika jantın fiyatını düşüren sebeplerdendir. Düşük kaliteli aliminyum alaşımı kullanılan replika jantlar balansın sık bozulmasına, çukurlu yollarda jantın çabuk kırılmasına sebep olabilir. Ağırlık farkı da replika jantın anlaşılması için incelenebilecek ipuçlarından biridir. Replika jantlar orijinaline göre daha ağırdır. Bu ağırlık yakıt tüketimini yükselterek zarar etmenize sebep olduğu gibi, direksiyonu ağırlaştırarak sürüş konforunuzu da düşürür.

Replika Jantın Zararları

Replika jantın zararları sürüş güvenliğinizi ve konforunuzu olumsuz etkilemekle kalmayıp olası bir trafik kazasında aracınızın bir kısmının veya tamamının garanti dışı kalmasına sebep olarak bütçenizi çok fazla zarara uğratabilir. Aracınızın kaskosu olsa bile kasko firması orijinal ürün kullanmadığınız için sorumluluk kabul etmeyebilir. 

Replika jant üretimini oldukça kaliteli gerçekleştiren ve orijinale yakın replika jant üreten  firmalar da piyasada mevcuttur ancak bu durumda replika jantın zararlarını gözardı etmek yerine bütçenize uygunsa mutlaka orijinal jant tercih etmenizi öneririz. Replika jantın zararlarından uzak durmanın diğer alternatifi ise ikinci el orijinal jantları değerlendirmek olabilir. İkinci el jant alırken de aracınızın teknik ölçüleriyle jant ölçülerinin uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. İkinci el orijinal jantı replika jant fiyatına bulmanız mümkündür fakat önemli olan diğer nokta orijinal jantın temiz kullanılmış olması, kırık, çatlak, yamuk bir yerinin olmamasıdır.

Aracınızın garantisini tehlikeye atmamak, sürüş güvenliğinizden ve konforunuzdan ödün vermemek için replika jant kullanmak en son seçenek olarak düşünülmelidir. Başlangıçta kaçtığınız orijinal jant masrafının daha sonra büyük maddi kayıplara dönüşebileceğini   ve can güvenliğinizi tehlikeye atabileceğini unutmayın. 

Benzinlitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page