BENZİNLOG
11
eylül
2019
Yakıt
Tasarruf
Elektrikli Araç
BenzinLitre
Otomobil
Yakıt Tüketimi
Renault Zoe Fiyat İncelemesi

Renault Zoe ve Fiyatları

Türkiye’de satılan elektrikli araçlar arasında en cazip seçeneklerden biri olan Renault Zoe fiyatı nasıl? Elektrikli araç tercih etmeyi düşünenleri daha çok ilgilendiren Renault Zoe fiyatı ve en çok merak edilen özelliklerini yazımızda derledik. 

Renault Zoe 2019 Model tavsiye edilen satış fiyatı 234.250 TL. İkinci el Renault Zoe fiyatları göz önüne alındığında ise 90.000-155.000 aralığında bir fiyat durumu görüyoruz. 

Renault Zoe Hakkında Merak Edilenler

Bilindiği üzere elektrikli araçlarda içten yanmalı motor bulunmuyor ve aracın enerji ihtiyacı elektrikli bataryasından sağlanıyor. Türkiye’de tam olarak yaygınlaşmamış olsa da gaz salınımı yapmadığı ve çevreye zarar vermediği için gün geçtikçe elektrikli araçlara olan ilgi artıyor. Avantajları olduğu kadar uzun yol için uygun olmaması, şarj istasyonlarının sınırlı olması gibi birkaç dezavantajı da bulunan Renault Zoe, 2015 ve 2016 yıllarında Avrupa’nın en çok satan elektrikli aracı olma özelliğini taşıyor. 

Daha çok şehir içi kullanıma uygun olarak tasarlanan Renault Zoe maksimum hızı 135 km/s. Sade bir tasarıma sahip Renault Zoe bagaj hacminin genişliği, farlarının inceliği ve yüksek tavanıyla hem konforlu hem de şık bir görüntü sunuyor. 

Elektrikli Renault Zoe Elektrik Masrafı Ne Kadar?

100 km mesafede ortalama 18,5kW/s elektrik tüketiyor. Bu tüketimin masrafı 10 lirayı bile bulmuyor. Fakat asıl mesele o elektriği araca aktarabilmek. Şarj istasyonları konusunda altyapı eksikliklerini göz önünde bulundurursak aracı her yerde şarj edemiyor olmak bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada aracı evde şarj ederek km başına 0.07 TL maliyetle şarj istasyonlarındaki km başına 11 kuruş maliyeti daha da düşürebilirsiniz. Elektriğin gün içindeki fiyatlandırması değişken olduğu için gece saatlerinde şarj ederek de tasarruf etmek mantıklı olabilir. 

Elektrikli Renault Zoe fabrika verilerine göre dolu şarjla 400 km gidiyor. Ancak şehir içindeki trafik, hava koşulları ve yolların fabrika testlerindeki kadar düzgün olmayışı gibi sebeplerle şehir içi trafikte kışın ortalama 200 km yol alabiliyorsunuz. 

Aracın tamamen şarj olması ne kadar sürüyor? Fabrika verilerine göre bu rakam 2 saat 40 dakika. 

Renault Zoe için rakipler hangi araçlar? Araç segmenti de göz önüne alınarak düşünüldüğünde BMW i3 ve Mitsubishi i miev modellerini görüyoruz. Bunlar arasında en uygun fiyatlı olması sebebiyle Renault Zoe’nin daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Tüm içerikler okundu!

Next page