BENZİNLOG
12
temmuz
2019
Araç Bakım
Otomobil
PIRELLI KİMİNDİR

PIRELLI KİMİNDİR?

Lastik markası denince akla ilk gelenlerden Pirelli, markanın simgesi olan kocaman P harfinin altındaki ‘’IRELLI’’ logosuyla da çoğumuzun hafızasına kazınmış olup, 100 yılı aşkın süredir otomotiv sektörüne öncülük ediyor‘’Power is nothing without control’’ sloganıyla da bir çığır açmış durumda.   Pirelli kimindir sorusu ise aklımıza takılanlar arasında. Gelin Pirelli ile ilgili detayları yazımızda birlikte inceleyelim.

PIRELLI TARİHİNE KISA BİR BAKIŞ

24 yaşında genç bir mühendis olan Giovanni Battista Pirelli 1872 yılında İtalya’nın Milano şehrinde büyük bir sektörün geleceğini tahmin ederek Pirelli & C’yi kurmuş. Kauçuğun elastik bir malzeme üzerinde gerekli olacağını düşündüğü bu öngörüyle yola çıkan genç Giovanni, 1879 yılında fabrikasında ilk yalıtımlı telgraf kablosunu üretmiş. 11 yıllık bir hazırlık döneminin ardından 1890 yılında ilk otomobil lastikleri ‘’Ercole’’ adıyla üretilmeye başlanmış. Pirelli lastikleri, Ferrari ve Alfa Romeo gibi yüksek kaliteli araçlarda kullanılarak bu araçların yarışlarda başarılı olmasına katıkıda bulunmasıyla da ün kazanmış.

İtalya dışındaki ilk fabrika 1914 yılında Katalonya’da kurulmuş olup, 1920 yılında bu yayılma Yunanistan, Türkiye, Brezilya, Almanya ve Arjantin ile devam etmiş.

PIRELLI Kimindir'den Önce Sayılarla Pirelli

Sektöre inovasyon konusunda öncülük eden Pirelli; bugün 5 kıtada, 160 ülkede yenilikçi ve çevre dostu malzemelerle, en ileri teknoloji modelleme sistemiyle orijinal ekipman tedariği için büyük otomobil üreticileriyle işbirliği yaparak lastik teknolojisinde küresel liderliğini sürdürmek için çalışıyor. Dünya çapında 36000 çalışana istihdam sağlıyor.

Pirelli’nin orijinal ekipman işaretli 2300den fazla lastik üretimi mevcut. Pirelli 100’den fazla otomobil üreticisiyle işbirliği yaparak iş dünyasındaki güçlü bağlantıları ile dünya çapında bir marka imajı çiziyor.

Pirelli, bünyesinde zihinlerindeki tüm enerjiyle Pirelli için çalışan 1400 mühendisiyle 4500 patente sahip. 1 Global Araştırma Merkezi, 10 Uluslararası Uygulamalı Araştırma Merkezi bulunan Pirelli 14 üniversite ile anlaşmalı araştırmalarıyla Ar-Ge çalışmalarına ciddi yatırımlar yapıyor.

Peki ya bu İtalyan lastik devi Pirelli kimindir?

PIRELLI KİMİNDİR?

2016 yılında dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olan İtalyan lastik devi Pirelli’nin %50.1’lik hissesi 7.1 milyar Euroya  China National Chemical (ChemChina) şirketi tarafından alındı ve böylece Pirelli’nin en büyük hissedarı Çinliler oldu. Pirelli kimindir sorusunun cevabı dolayısıyla Çinli şirket ChemChina oluyor.

Milan’da bulunan İtalyan merkezli bir holding olan Camfin şirketi başlıca otomotiv, emlak, enerji ve çevre sektörlerine yatırım yapıyor. Camfin S.P.a Pirelli’nin ana hissedarı olarak %49’luk hisseyle Pirelli yönetiminde doğrudan yer alıyor.

Tüm içerikler okundu!

Next page