BENZİNLOG
04
haziran
2021
Otomobil
Parçaları Birbirine Uyan Araçlar

Parçaları Birbirine Uyan Araçlar

Sürücülerin en çok korktuğu konuların başında arabalarının arıza yapması ve saatlerce sanayide beklemesi gelir. Arıza yapan parçaya çok para ödemek de cabası. İşte bu noktada araç üreticilerinin, parçaları birbirine uyan araçlar üretmesi hayat kurtarıcı olabilmektedir. Ford yıllardır süregelen kültür nedeniyle araçlarını yenilese de hep parçaları birbirine uyan araçlar üretmişlerdir. Marka ve modeller değişiklik gösterse de parçaları birbirine uyan marka ve modeller mevcuttur.


Yedek Parça Uyumlu Araçlar

Yedek parça uyumlu araçlara örnek vermek gerekirse, daha üst segmentte olduğu bilinen Volvo S40 ve S60 modellerinin araç parçalarının pahalı olduğu bilinir. Ancak bu modellerin bütün motor parçaları, filtreleri, debriyaj seti, triger seti, kayış grubu ve diğer birçok donanım parçası Peugeot ve Ford Focus modelleriyle aynıdır. Peugeot ve Ford Focus modellerinin yedek parçalarının daha ucuz olduğu düşünüldüğünde bu markaların parçalarını kullanmak daha mantıklıdır. 

Yedek Parça Uyumlu Araçlar

✔ Volvo - Ford - Peugeot

✔ Alfa Romeo - Fiat - Lancia

✔ Audi - Skoda - Porsche

Yine benzer bir örnekte, Alfa Romeo marka araçlar ülkemizde çok yaygın olmadığı için Alfa Romeo yedek parçaları da pahalıdır. Fakat, Fiat, Lancia ve Alfa Romeo kendi arasında bir otomobil grubu olduğu için bu araçları yedek parça uyumlu araçlar listesine yazabiliriz.

Bunların dışında Audi, Skoda, Porsche gibi araçlar da bir grup olup yedek parça uyumlu araçlar konusunda seçim hakkını arttırmaktadır.


İkinci el piyasasıyla ilgileniyorsanız "İkinci Elde En Çok Değer Kazanan Araçlar" başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.


Tüm içerikler okundu!

Next page