BENZİNLOG
12
eylül
2021
Otomobil
Otomobilde En Çok Tercih Edilen Renkler

Otomobilde En Çok Tercih Edilen Renkler

Otomobillere ilgili ve meraklı bir ülkeyiz. Fiyatlar uçuk olsa da satışları pek etkilediği söylenemez. Peki otomobilde en çok tercih edilen renkler sizce hangileri? Dünyada ve Türkiye'de durum nasıl gelin birlikte bakalım...


Ülkemizde kullanılan araçların birçoğu şirketlerin, firmaların kullandığı araçlar. Bu nedenle hem sade hem de az maliyetli olduğu için bu tür kullanılan araçlar beyaz renk oluyor. Tabi bunun tek sebebi maliyeti değil. Beyaz renk çizikleri kolay kolay belli etmiyor, sıcağı çekmiyor ve bunun yanında kiri de diğer renkler kadar göstermiyor. Bugün trafikteki iki otomobilden biri beyaz. Bu da beyaz rengin tutulduğuna işaret ediyor.

Siyah renk otomobillerde, özellikle premium otomobillerde oldukça tercih ediliyor. Bunun sebebi ise elbette siyah rengin ciddiyeti çağrıştırmasıdır. Bentley, Mercedes gibi premium markaların ağırlıklarını kaldırabilen özel bir renk olması, siyahı en çok tercih edilen ikinci renk konumuna getiriyor.

Siyah ve beyazdan sonra; gri, kırmızı ve mavi olarak devam ediyor. 

Elbette tercih edilen renkler aracın gövde tipine göre değişiklik gösteriyor. Örneğin SUV araçlarda siyah renk en çok tercih edilirken, kompakt SUV'larda yani normal SUV'ların boyut olarak daha küçüklerinde renkler daha canlı oluyor; mavi, yeşil, kırmızı gibi. Bunun da sebebi kullanan kişilerin personası. Yani SUV ya da F segmenti otomobillerde canlı renkler yerine daha koyu renkler kullanılıyor. 


Otomobil renk tercihlerinde dünyanın farklı bölgelerinde farklı sonuçlar ortaya çıkıyor; İtalya, İspanya, Fransa gibi Akdeniz ülkelerinde mavi renkli otomobil oranı %10'un üzerindeyken Çin gibi Uzak Doğu ülkelerinde mavi otomobile rastlamak hayli zor. 

Cupra'nın 2025'te piyasaya çıkarmayı planladığı rengarenk otomobilini görmüş müydünüz? Henüz görmediyseniz Cupra'nın Minik Canavarı: Cupra UrbanRebel yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre güvenli sürüşler diler....

Tüm içerikler okundu!

Next page