BENZİNLOG
18
ocak
2020
Otomobil
Otomatik Vites Neden Daha Çok Tercih Ediliyor?

Otomatik Vites Neden Daha Çok Tercih Ediliyor?

Yıllar geçtikçe manuel araçlara sahip kişi sayısı oldukça azaldı ve hatta gelecekte hiç yer edinmeyeceği de söyleniyor. Bunun sebebi ise tahmin ettiğiniz gibi otomatik vites kullanımının son derece yaygınlaşması. 2019 yılı otomotiv sektörüne bakıldığı zaman tercih edilen otomatik araç sayısı %65.19'dan %66.48'e ulaştığı veriler ile desteklenmiş bir kanı. Hal bu olunca satılan 10 otomobilden 7'si otomatik vites! Peki ya otomatik vites neden daha çok tercih ediliyor? Nedir bu otomatik vites?

OTOMATİK VİTES NEDİR? 

Araç kullanırken vitesi 5'e mi alacaktım 2'ye mi alacaktım R'ye mi takacaktım karmaşasını ortadan kaldıran otomatik vites ayarlama sistemidir. Otomatik vites harfleri ise şöyledir;

  • P: Park
  • R: Geri
  • N: Boş
  • D: Sürüş
  • S/O: Hızlı-Sport Mode

Bunlar arasındaki sarsıntısız geçişleri motorun devir durumu doğrultusunda otomatik şanzıman kendiliğinden sağlar. 


otomatik-vites-neden-daha-cok-tercih-ediliyor- OTOMATİK VİTES vs MANUEL VİTES

OTOMATİK VİTES ve MANUEL VİTES FARKLARI

  • Manuel (düz) vitesli araçlarda hakimiyet sürücüdedir yani sürekli vites değiştirmeye odaklanması gerekebilir, otomatik vites ise iki elin direksiyonda kalış süresini arttırır dolayısıyla stresi azaltır ve yol hakimiyetini arttırır.
  • Otomatik vites, kullanımı manuel vitese göre çok daha kolaydır, konforludur. 
  • Otomatik vites rampa ve yokuşları da manuel vitese göre kolaylıkla çıkar, geri düşme ihtimali yoktur.
  • Otomatik vites araçlarda otomatik şanzıman bulunmaktadır. Manuel vites ile arasındaki en büyük fark budur. Otomatik şanzıman, normal araç kullanıcısı yerine vitesi değiştiren vites kutusu işleviyle kolaylık sağlamaktadır.
  • Otomatik vitesli araçlar, manuel vites bulunan araçlara göre biraz daha pahalıdır. Bunun nedeni ise otomatik vites araçların son teknoloji ile donanması ve parçaların daha maliyetli olmasıdır. 

Hal bu olunca otomatik vites kullanıcıların artmasına şaşırmamak gerek. Özellikle İstanbul gibi trafiğin işkence bir hal aldığı yerlerde düz vites araç kullanmak işkenceyi iki katına çıkartırken otomatik vites seçeneği ön plana çıkıyor. Genellikle yeni ehliyet alan kişiler, otomatik vites tercih ederken eskiden beri düz vites kullananlar için düz vitesten vazgeçmek biraz zor da olsa eninde sonunda otomatik vites tercih ediliyor. Bunu bizim söylememizin yanı sıra istatistikler de söylüyor!

Tüm içerikler okundu!

Next page