BENZİNLOG
16
ağustos
2021
Otomobil
Otomatik Vites Araçlarda N Ne Demek?

Otomatik Viteste N Ne Demek?

Otomatik vitesli araçlarda her vites türü için ayrı harflendirmeler yapılır. Bu harfler; D,N,R,P,L,S harfleridir. Bu harfler araçtan araca değişkenlik gösterebilir. Peki otomatik viteste N ne demek? Gelin birlikte bakalım!

N harfi; nötr, doğal kelimesinin İngilizce karşılığı olan neutral kelimesini temsil etmektedir. Görevi ise anlamından da anlaşılacağı gibi nötr yani boş vites anlamına gelir. Vitesi N konumuna getireceğimiz durumlar şunlardır;

• Motoru durdururken: Aracınızı park ettiniz. Motoru durdurmadan önce ayağınız fren pedalında iken vitesi N konumuna getirdiniz. Ardından el frenini çektiniz. Daha sonra freni bırakıp yükün el frenine binmesini sağladınız. Son olarak tekrardan frene basıp vitesi P konumuna getirdiniz. Bu sayede aracın yükü vitese binmemiş ve şanzımanın ömrünü uzatmış oldunuz. 

• P konumu yoksa: Bazı otomatik vitesli araçlarda P konumu olmuyor. Bu nedenle o araçlarda motoru durdururken vites N konumunda olabiliyor.


Otomatik Viteste L Ne Demek?

Otomatik vitesli araçların hepsinde olmasa da bir kısmında bulunan L konumu vardır. Peki otomatik viteste L ne demek? L vites konumu, Low kelimesinin ilk harfinden adını almıştır. Ağır devir anlamına gelen bu viteste, otomatik şanzıman hiçbir şekilde vites atmaz ve sürekli 1. viteste gider. 


Volkswagen Caddy'de Launch Control sisteminin olduğunu biliyor muydun? Evet yanlış duymadın Volkswagen Caddy'de! VW Caddy Launch Control yazımıza göz atarak daha detaylı öğrenebilirsin!

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page