BENZİNLOG
26
ağustos
2021
Otomobil
Otomatik Araba Vites Atmıyor

Otomatik Araba Vites Atmıyor

Sürücülere rahat bir kullanım sunarak yol hakimiyetini arttıran otomatik vitesli araçlara olan talep son yıllarda artmaya başladı. Uzun yollarda sol ayağı fazla yormaması, manevralarda kolaylık sağlaması, yokuş ve rampalarda geri kaçmamasıyla bizlere büyük kolaylık sağlayan otomatik arabaların her araçta karşılaşabileceğimiz gibi bazı arızaları da olabiliyor. Bu tür araçlarda düz vitesli araçlara oranla şanzımanda daha fazla problem ortaya çıkabiliyor. Otomatik araba vites atmıyor gibi sorunlar çoğu sürücünün aklında soru işareti bırakıyor. Peki neden otomatik araba vites atmıyor? Gelin bu sorunu birlikte inceleyelim!

otomatik araba vites atmıyor

Otomatik arabaların vites arızalarına sebep olan etkenler:

  1. Düşük şanzıman yağı
  2. Kirli şanzıman yağı veya filtresi
  3. Şanzıman konum sensörü hatası
  4. Aşınmış valf gövdesi
  5. Orijinal olmayan şanzıman parçaları
  6. Düzensiz şanzıman bakımı

Otomatik araba vites atmıyor sorununa neden olan 6 maddeyi sıraladık! Şimdi de bu sorunları açıklayalım.

1) Düşük şanzıman yağı

Otomatik veya manuel fark etmeksizin düşük şanzıman yağı her zaman arabanın vitesinde sorun ortaya çıkarabilir. Şanzıman yağının düşük olması dişli kayması, aşırı ısınmış dişliler ve vites değiştirme gibi birçok problemi beraberinde getirir. Dişlilerin yağlanması veya serin tutulması için yeterli sıvı olmaması vitesin ısınmasına yol açıp arızalanmasına sebep olabilir. Otomatik araba vites atmıyor diyorsanız şanzıman yağını yeterli düzeye getirip sızıntı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer hala araba vites atmıyorsa aşağıdaki maddeleri incelemeye devam edebilirsiniz!

2) Kirli şanzıman yağı veya filtresi

Geri vitese veya diğer dişlilere geçiş yapan şanzıman sıvısı bazen kirlenebilir. Bu kirlenme ufak demir parçalarını içerebilir. Böylece filtre de kirlenmiş olur. Arada şanzıman yağını kontrol edip gerekirse de sıvıyı veya filtreyi değiştirmekte fayda var. Bu değişim size diğer işlemlere göre ucuza mâl olacaktır. Aynı zamanda şanzıman sıvısının durumunu kontrol etmek gelecekteki sorunları önceden engelleyebilmenizi sağlayacaktır. Otomatik araba vites atmıyor demeden önce şanzıman sıvısını kontrol etmek çok önemlidir.

3) Şanzıman konum sensörü hatası

Vites sorunlarında bazen şanzımanın içine bakmak yerine başka kısımları da kontrol etmeliyiz. Araç vitese takıldığında elektronik sensör, güç aktarma sistemi kontrol modülüne şanzımanın geri vitese geçeceğini iletir. Bu sensör arıza yaptığında maalesef otomatik araba vites atmıyor. Bu sorunu gösterge panelindeki arıza lambasının yanıp yanmamasıyla kontrol edebilirsiniz. Ardından arıza tespit cihazını arabanıza bağlayıp arıza kodunu arayabilirsiniz.

4) Aşınmış valf gövdesi

Beyin olarak bilinen valf gövdesi hidrolik sıvısını vanalara yönlendiren labirent gibi bir bileşendir. Aracın vites değiştirmesini kolaylaştırır. Kötü valf gövdesi gecikmeli çalışabilir veya hiç çalışmayabilir. Otomatik araba vites atmıyor sorunu yine kirli şanzıman yağının bu gövdeyi aşındırarak sorun yaratmasından kaynaklanabilir. 

5) Orijinal olmayan şanzıman parçaları

Teknolojinin her kısmında orijinal olmayan parçalar sorun yaratabildiği gibi arabada da problem çıkarabiliyor. Daha ucuza mâl etme amacıyla orijinali yerine kullanılan sahte parçalar arabanın genel sistemini bozabilir. Bu yüzden araç alırken veya otomatik araba vites atmıyor sorunun sebeplerini düşünürken şanzıman parçalarını kontrol etmekte fayda var.

6) Düzensiz şanzıman bakımı

Bakımı düzenli olmayan her ürün bir yerinde patlak verir. Bu patlayan sorunları fark etmek hem maliyet hem de zaman açısından sizi zarara uğratabilir. Bu yüzden aksatmadan yapılan bakımlar arasına şanzıman bakımını da eklemek gerekir. 

Özellikle otomatik araba vites atmıyor gibi büyük sorunlar yaşamamak adına uzun yolculuklara çıkmadan önce araçların iyi bir bakım ve kontrolden geçmesi gerekiyor. Bu bakım ve kontrollerinin nasıl yapılması gerektiğini merak ediyorsanız "Uzun Yol Öncesi Araç Bakım ve Kontrolleri" yazımıza göz atabilirsiniz.


BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page