BENZİNLOG
25
ocak
2019
LPG
Otogaz Neden Çok Yakar?

Otogaz Neden Çok Yakar?

Tüm araçların neredeyse %35’inin Otogaz sistemiyle çalıştığı Türkiye’de “Otogaz neden çok yakar” sorusu artık oldukça popüler. Kullanıcılarımızın yorumlarına baktığımızda otogaz çok yakar görüşünü savunanların araçlarında hep teknik problemler çektiğini gözlemledik. İşin bu kısmında göz önüne almamız gereken bir nokta var. Eğer aracınız otogaz kullanımında çok fazla yakıt tüketimine sahipse, aracınızı mutlaka benzin kullanımında da test etmelisiniz. 

Eğer aracınız benzin kullanımında da yüksek yakıt tüketimine sahipse problem benzin sistemindedir. Bu takdirde benzin tüketimindeki tüm problemleri çözüp otogaz kullanımına öyle geçmeniz gerekmektedir. Benzin sisteminde problem varken “otogaz çok yakar” probleminizi çözemezsiniz. 

Eğer aracınız benzin kullanımında normal tüketim seviyesine sahipse tam da bu noktada otogaz bakımına ihtiyacınız var. Araç benzin kullanımındayken hissedilmeyen sorunlar, LPG’nin daha hassas bir yakıt olması sebebiyle otogaz kullanımında daha hissedilir hale geliyor. Ama unutmayın otogaz, aracınız benzin kullanırken yakıtığı lt’den yüzde 15-20 daha fazla tüketime sahiptir. Bu normaldir. 

LPG’li Araç Neden Çok Yakar?

Problemin Otogaz kaynaklı olduğunu kesinse artık “otogaz çok yakar” kısmına yönelebiliriz.


  • Aracınızın yağ, su tüketimi önemli. Eğer çok yakıyorsa, yüksek yakıt tüketimine sebep olabilir. Egzozdan çıkan siyah duman yağ yakıldığının ve sonucunda yüksek yakıt tüketiminin habercisidir.
  • Triger kayışı değişiminde olası bir sente atlaması, yüksek yakıt tüketimine sebep olur.
  • İdeal ayarında sıkılmamış subaplar da aracınızın çok yakmasına sebep olabilir.
  • Motorun yanma odasını kontrol ettirin. Eğer hacminde küçülme varsa aracınız hem daha çok yakar hem de hararet yapabilir.
  • Bujiden kaynaklı problemler olabilir. Bu problemin sonucu sistem ateşleme yapmaz ve gazı yanmadan atar.
  • Orjinal olmayan bir regülatör aracınızda gaz ayarının tutmamasına sebep olur. Ve otogaz çok yakar. Regülatörü komple baktırmakta fayda var.
  • Aracınızın km sayacı yanlış gösteriyor olabilir. Bu da “otogaz çok yakar” diye düşünmenize sebep olur J
  • Filtre bakımları yakıt tüketiminde oldukça büyük önem taşıyor.
  • Aracınız rolanti tutmuyorsa (karbüratör kelebeği arıza yaptıysa) aracınız çok yakabilir. 


Tüm bu ihtimaller aracınızda yüksek otogaz tüketimine sebep olabilir. Bu durumda LPG sistemini taktırdığınız yere gitmenizi öneriyoruz. 

BenzinLitre iyi yolculuklar diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page