BENZİNLOG
06
Şubat
2021
Otomobil
Osmangazi Köprüsü mü Feribot mu 2021

Osmangazi Köprüsü mü Feribot mu 2021

Osmangazi Köprüsü sayesinde artık İzmit Körfezini geçmek için 3 farklı yol seçeneğimiz bulunuyor. Bunlar:

•  Osmangazi Köprüsünden Gitmek

•  Körfezi Dolaşmak

•  Feribot (Arabalı Vapur) Kullanmak

Peki körfezi geçmek için bunlardan en avantajlı olan yol güzergahı hangisi? Köprü geçiş ücretleri zamlarından sonra diğer güzergahları kullanmak daha mı mantıklı? Sizler için bütün güzergahları inceledik.

Osmangazi Köprüsünü Kullanarak Körfezi Geçmek

Osmangazi Köprüsünün yapılışındaki amaçlarından biri, İstanbul-Bursa arası güzergahı çok daha kısa bir sürede kat edilebilir hale getirmek. Devamında yapılmış olan Gebze Orhangazi-İzmir Otoyoluyla birlikte İzmir-İstanbul arası mesafe artık oldukça kısa sürüyor. Osmangazi köprüsünü kullanarak körfezi geçmek İzmir'e 3.5 saat gibi kısa bir sürede ulaşmanızı sağlıyor.

12 km’lik köprünün tamamlanmasıyla beraber İzmit Körfezini geçme süremiz 6 dakikaya kadar düştü. Fakat bu inanılmaz vakit tasarrufu, size köprü ücreti + otoyol ücretine mal olmaktadır. Örneğin 1. sınıf bir araç kullanıcısı olduğunuzu düşünürsek 2021 yılı itibariyle İzmit Körfezini, Osmangazi Köprüsünü kullanarak geçmeniz 147.50 TL’lik bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Otoyol ücreti, köprüden sonra otobandan Bursa çıkışına kadar devam etmeniz halinde geçerli.

Osmangazi Köprüsü tatil ve bayram dönemleri dışında trafiği yoğun olmayan bir köprü. Yol oldukça geniş, köprüyü tercih etmeniz durumunda sürüş konforunuz oldukça yüksek olacaktır. Özel geliştirilmiş kırmızı asfaltı sayesinde de aracınızın yol tutuşu, standart yollara göre hissedilir derecede iyi olacaktır.

Körfezi Dolaşmak

“Ben seviyorum Körfez yolunu, manzarası, mola yerleri, dinlenme tesisleri..” diyenler daima var. Tam da bu noktada 88 km’lik İzmit körfezi yolu için ne kadar yakıt yakacağınızı hesap etmeniz gerekiyor. 100 km’de aracınızın kaç litre yakıt yaktığını belirlerseniz size körfezi dolaşmanın ne kadar mal olacağını hesaplayabilirsiniz. Eğer aracınız LPG’li ise LPG’li araç ne kadar yakar yazımızdan detaylı bir şekilde inceleyerek hesaplama yapabilirsiniz.

Aşağı yukarı Osmangazi Köprüsünden yarı yarıya daha ucuz olacaktır muhtemelen. Fakat körfez trafik olarak, özellikle tatil sezonunda çok yoğun olabilir. Körfezi dolaşmak maddi açıdan sakin zamanlarda oldukça mantıklı olabilir. Ama hem rahat bir yolculuk hem de kısa sürede körfezi geçmek isterseniz eğer Osmangazi Köprüsünü kullanmak daha mantıklı olabilir.

Sakin sezonda körfezi dolaşmak yakıt ikmali, dinlenme tesisleri, mola yerleri ve manzarasıyla çok fazla avantaja sahip eğlenceli yolculuk yapabilirsiniz bu sayede. Ama tatil döneminde trafik, kaza oranı, yola ayırdığınız süre göz önünde bulundurulduğunda avantajlarını ve cazipliğini yitiriyor. Sakin dönemde bile sadece körfezi dolaşmanız fazladan 1-1.5 saatinizi alabilir.

Feribot/Arabalı Vapur Kullanarak Körfezi Geçmek

Feribot/ Arabalı Vapur Pendik ve Yenikapı’dan Yalova’ya , Eskihisar’dan Topçular’a arabalı vapur seçeneğiniz mevcut. Pendik ve Eskihisar'dan yapacağınız yolculuklar ortalama 45, Yenikapı’dan yapacağınız yolculuk ise ortalama 75 dk sürmektedir.

Biletinizi önceden “indirimli” olarak almakta fayda var. Son dakikaya bıraktığınız takdirde yüksek fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz feribotta. Aracın hangi sınıfta olduğuna ve araçtaki yolcu sayısına bağlı olarak ödeme yaparsınız. Pahalı bilet almanız durumunda arabalı vapurda/feribotta köprüden daha fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Körfezi feribotla geçmenin avantajlarından biri elbette yakıt tasarrufu. İstanbul’da yaşıyorsanız Yenikapı üzerinden Yalova’ya geçmeniz konforlu ve ekonomik bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

 Tercihinizi sezonun yoğunluğuna ve bütçenize bağlı olarak yapmanızı öneriyoruz. Körfezi dolaşmak ekonomik, Osmangazi Köprüsünü kullanmak hızlı, arabalı vapuru kullanmak ise konforlu olacaktır.

BenzinLitre Daima Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page