BENZİNLOG
14
mart
2019
Uzun Yol
Osmangazi Köprüsü mü Feribot mu 2019

Osmangazi Köprüsü mü Feribot mu?

Osmangazi köprüsünün kullanıma açılmasıyla artık İzmit Körfezini geçmek için 3 farklı seçeneğimiz var. 

1- Osmangazi Köprüsünden Gitmek
2- Körfezi Dolaşmak
3- Feribot (Arabalı Vapur) Kullanmak

Peki körfezi geçmek için en avantajlı olan güzergah hangisi? Sizler için 3 güzergahı değerlendireceğiz. 

Osmangazi Köprüsünü Kullanarak İzmit Körfezini geçmek

Osmangazi Köprüsünün yapılış amaçlarından biri, İstanbul-Bursa arası güzergahı çok daha kısa bir sürede katedilebilir hale getirmek. Devamında yapılmakta olan Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolunun bitmesiyle İzmir-İstanbul arası mesafenin 9 saatten 3,5 saate düşürülmesi amaçlanıyor.  

12 km’lik köprünün tamamlanmasıyla beraber İzmit Körfezini geçme süremiz 6 dakikaya kadar düştü. Fakat bu inanılmaz vakit tasarrufu, size köprü ücreti + otoyol ücretine mal oluyor. 1. sınıf bir araç kullanıcısı olduğunuzu düşünürsek 2019 Mart ayı itibariyle körfezi, Osmangazi Köprüsünü kullanarak geçmeniz 136 TL’ye tekabül ediyor. Otoyol ücreti,  köprüden sonra otobandan Bursa çıkışına kadar devam etmeniz halinde geçerli.

Osmangazi Köprüsü tatil dönemlerinin dışında kalabalık bir yol değil. Yol fazlasıyla geniş, köprüyü tercih etmeniz halinde sürüş konforunuz oldukça yüksek olacaktır. Kaza riski de körfez yoluna nazaran daha düşük. Özel geliştirilmiş kırmızı asfaltı sayesinde de aracınızın yol tutuşu, standart yollara göre hissedilir derecede iyi olacaktır. 

Körfezi Dolaşmak

“Ben seviyorum Körfez yolunu, manzarası, mola yerleri, dinlenme tesisleri..” diyenler daima var. Tam da bu noktada 88 km’lik İzmit körfezi yolu için ne kadar yakıt yakacağınızı hesap etmeniz gerekiyor. 100 km’de aracınızın kaç litre yakıt yaktığını belirlerseniz size körfezi dolaşmanın ne kadar mal olacağını hesaplayabilirsiniz. 

Aşağı yukarı Osmangazi Köprüsünden yarı yarıya daha ucuz. Ama körfez trafik olarak, özellikle tatil sezonunda çok yoğun olabilir. Körfezi dolaşmak maddi açıdan sakin sezonda oldukça mantıklı. Ama hem rahat bir yolculuk hem de kısa sürede körfezi geçmek isterseniz bizce Osmangazi Köprüsü daha mantıklı geliyor. 

Sakin sezonda körfezi dolaşmak yakıt ikmali, dinlenme tesisleri, mola yerleri ve manzarasıyla çok fazla avantaja sahip. Ama tatil döneminde trafik, kaza oranı, yola ayırdığınız süre göz önünde bulundurulduğunda cazipliğini yitiriyor.Sakin dönemde bile sadece körfezi dolanmanızın 1.5 saat süreceğini göz önünde bulundurun.

 

Feribot/Arabalı Vapur Kullanarak Körfezi Geçmek

Güzergahın gizli kahramanı : Feribot/ Arabalı Vapur. Pendik ve Yenikapı’dan Yalova’ya , Eskihisar’dan Topçular’a arabalı vapur seçeneğiniz mevcut. Pendik ve Eskihisardan yapacağınız yolculuklar 45, Yenikapı’dan yapacağınız yoluluklar 75 dk uzunluğunda. 

Biletinizi önceden “indirimli” olarak almakta fayda var. Son dakikaya bıraktığınız takdirde yüksek fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz feribotta. Aracın sınıfına ve araçtaki yolcu sayısına bağlı olarak ödeme yaparsınız. Pahalı bilet almanız durumunda arabalı vapurda/feribotta köprüden daha fazla para ödeyebilirsiniz.

Körfezi feribotla geçmenin avantajlarından biri kesinlikle yakıt tasarrufu. İstanbul’ya yaşıyorsanız Yenikapı üzerinden Yalova’ya geçmeniz konforlu ve ekonomik bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır. 

Tercihinizi sezona ve bütçenize bağlı olarak yapmanızı öneriyoruz. Körfezi dolanmak ekonomik, Osmangazi Köprüsünü kullanmak hızlı, arabalı vapuru kullanmak ise konforlu olacaktır. 


Tüm içerikler okundu!

Next page