BENZİNLOG
11
aralık
2018
Uzun Yol
Osmangazi Köprüsü Asfaltı Neden Kırmızı?

Osmangazi Köprüsü Asfaltı Neden Kırmızı?

2016 yılından bu yana hizmet veren Osmangazi Köprüsü (körfez köprüsü olarak da biliniyor) Dünya’nın 4. Avrupa’nın ise en uzun 2. Asma köprüsü olma ünvanını taşıyor. Bunun gibi pek çok alanda farklı özellikler taşıyan Osmangazi köprüsünün bir başka özelliği de kırmızı asfaltı. Yolda görürken sürücülerin, yolcuların farkedip ‘’Aa neden asfalt farklı” yada “Osmangazi Köprüsü Asfaltı Neden Kırmızı?” şeklinde soruları bu yazımızda cevaplayacağız. 

Osmangazi Köprüsünde yapımında toplamda 5000 ton asfalt kullanılmıştır. Ama bu asfalt otoyolda ağırlıklı olan asfaltlardan hem renk hemde özellikleri bakımından farklı. 

Öncelikle bu kırmızı asfaltın asıl adı mastik asfalt.  Yoğun bir çalışma sonucunda geliştirilen bu kırmızı asfaltın sürücülere ve yol güvenliği açısından bir çok avantajı var. Mastik asfalt oldukça yüksek dayanıklılığa sahip ve tekerlek izine karşı korunaklı. Aracınızın kaymasına karşı da diğer asfaltlara kıyasla daha verimli. Üstelik sesi de absorbe ediyor. Bu kırmızı asfalt yaşlanmaya karşı da oldukça güçlü, uzun ömürlü bir asfalt türü. Oldukça dayanıklı yapısı sayesinde kolay çatlamıyor ve buzlanmaya karşıda dirençli. Osmangazi Köprüsü yapılırken ince ayrıntıların düşünüldüğünü buradan anlıyoruz. Çoğumuz bu kırmızı asfaltı, Osmangazi Köprüsüyle öğrendik.  Güvenli bir asfalt olması için gerekli çalışmalar yapılmış. Körfezi 6 dakikada geçmenizi sağlayan Osmangazi Köprüsünden geçmediyseniz, tavsiye ediyoruz. Osmangazi Köprüsünün kırmızı asfaltını bir de kendi gözlerinizle görün. 

Not: Osmangazi Köprüsü kırmızı asfaltı, bisiklet yolları için kullanılan renkli asfaltlardan farklı J 

BenzinLitre güvenli sürüşler diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page