BENZİNLOG
03
eylül
2021
Case Studies
Optdcom & BenzinLitre İş Birliği: LastikPark Projesi

Optdcom & BenzinLitre İş Birliği: LastikPark Projesi

Müşterimiz LastikPark; dünyaca ünlü lastik  markalarını tek bir çatı altında toplayan Türkiye’nin en büyük çok markalı lastik perakende zincir markasıdır. Kuruluşunun 10. yılını kutlayan LastikPark, Türkiye’nin 81 ilinde 500’ün üzerinde bayisiyle ve “Aradığınız Tüm Markalar Burada” sloganıyla “çok markalı lastik perakendeciliği” konseptinin öncüsüdür. 

LastikPark, lastik sektöründeki faaliyetlerine 94 yıldır aralıksız devam eden 1927 kuruluşlu Tatko Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin tescilli markasıdır. Binek, 4x4, minibüs, kamyonet, kamyon, traktör, forklift ve iş makinesi olmak üzere tüm lastik kategorilerinde aradığınız tüm markaları bir arada sunan LastikPark; tek noktada tüm marka ve fiyatları karşılaştırmanıza imkan veren, lastik alışverişinde zaman tasarrufu sağlayan çok markalı lastik perakende konseptinde ülkemizin lastik sektöründe öncü markası olma unvanını gururla taşır. 

2021 yılında yeni reklamlarıyla tüketicilerin karşısına çıkan LastikPark, reklam filminde “Ah Nerede Demeyin, LastikPark’a Gelin” diyor. Alışkanlıklar, zevkler, araç tipleri ve yolda karşılaşılan lastik sorunları farklılaşsa da çözümü için LastikPark her zaman sürücülerin yanında iletişimiyle Mayıs - Haziran - Temmuz aylarında pazarlama aktivasyonlarını gerçekleştirdi.


YAKLAŞIM:

LastikPark’ın dijital ajansı Opt.d.com olarak aldığımız briefte kampanyanın temel amacı; LastikPark’ın marka bilinirliğini artırmak ve web sitesine gelen kullanıcıları en yakın LastikPark bayilerine yönlendirme yapmaktı. Dijital ayak izlerini, offline dünyadaki ayak izlerine dönüştürebilmek ve bunu ölçümleyebilmek hedefi ile 360 derece pazarlama çözümleri oluşturduk. 

Pazarlama hunisinin her noktasında tüketicilerimize temas etme ihtiyacımız vardı bu yüzden de dönüşüm hunisinin stratejisini uyguladık. Bilinirlikten başlayarak, hatırlanabilinirlik, göz önünde bulundurma ve online da reklamlarımızla karşılaşan hedef kitlemizi LastikPark bayilerine yönlendirmeye kadar uzanan tüm adımlara hizmet verdik. 

Pazarlama hunisindeki adımları gerçekleştirmeden önce TR pazarındaki hedef kitleyi tanımlama ve satın alma motivasyonlarını araştırdık. Similarweb, Semrush gibi ‘Market Intelligence Solution’ platformlarından faydalandık. Rakip analizleri, en çok aranan kelime ve kelime grupları gibi dijital pazarlama stratejisini oluştururken kullanacağımız tüketici ayak izleri analizlerini gerçekleştirdik.

Tüketicilere ulaşacak söylemleri arama motoru reklamlarındaki text alanlarında, reklam görsellerimiz gibi reklam materyallerimizde aktif bir şekilde kullanımını gerçekleştirdik. 

Hedef kitlemizin dönüşüm hunisinin hareketini her aşamaya göre doğru mesajla geçtiğinden emin olabilmek için online ve offline yatırımlarımızı birlikte yönettik: 

  • Offline’da yapılan iletişimin web sitesine olan tekil ve toplam trafik etkisini kanal bazlı gün ve saatlik analizini gerçekleştirerek optimizasyonlarımızı yaptık. 

  • Yönlenen sayfa başta olmak üzere uzun dönemde de LastikPark için önem arz edecek kitleleri site içerisinde yapmış olduğumuz kod entegrasyonu ile takibini gerçekleştirdik.  

  • Doğru ölçümleme stratejisi ile yayınların anlık kanal optimizasyonlarını, bütçe yönetimini gerçekleştirmeyi başardık.


Başarılarımızın bir tanesi de Türkiye’de bir ilk olan, online’ın offline’a olan etkisini ölçümleyebildiğimiz BenzinLitre projemiz oldu.


Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşen LastikPark iletişiminde, BenzinLitre iş birliğinde Branded Pin reklam modelini kullanarak LastikPark bayilerini istasyon listeleme sayfalarında gösterildi. Media first olma özelliği taşıyan bu iletişim modelinde, BenzinLitre sürücülerine ilk defa konum bazlı sadece lastik bayilerini listeleyen bir teknolojik modül geliştirildi.

LastikPark, kendi bayilerinden yapılan lastik alışverişlerinde Mercedes- Benz kazanma şansı sunarken, Lastik Park bayilerinin konum, adres ve telefon bilgileri BenzinLitre veritabanına yüklendi. Sürücüler hareket halinde seyahatine devam ederken listing page banner iletişim modülü ile kampanya hakkında ek bilgilendirme iletişimi yapıldı. Yakınlarındaki bayileri listeleyerek yol tarifi ve telefon ile etkileşime geçmeleri sağlandı.

Online reklam harcamasının yansımalarının bayilere olan etkisi haftalık olarak analiz edildi. Böylelikle online gerçekleşen bir kampanyanın, offline tarafta lastik bayilerine yönlenen sürücü trafiği yakından takip edildi. LastikPark-OptdCom-BenzinLitre iş geliştirme ekipleri, Türkiye’de ilk defa gerçekleşen bu reklam modülünün ortak paydaşları olarak geri-bildirimleri ve çalışması ile Branded Pins reklam modülünü LastikPark öncülüğünde hayata geçirdik.


İstasyon filtreleme seçeneklerindeki “Lastik Değişimi” opsiyonunu ilk sıraya koyarak ve bu filtrede LastikPark’ın logosuna yer vererek kullanıcıları LastikPark bayilerine yol tarifi almaya yönlendirdik. 


Aynı zamanda sektörel bazlı anketler düzenleyerek hedef kitleye yönelik efektif bir pazar araştırması gerçekleştirdik. 


Bu çalışmadaki yaklaşımımız ve amacımız:

  • LastikPark’ın marka bilinirliğini artırmak ve LastikPark için online’da yaratmış olduğumuz marka bilinirliğini offline’da aksiyona dönüştürmek

  • Potansiyel müşterilere LastikPark hakkında değerli bilgiler sunmak

  • Markanın ilgili müşterilere ulaşmasına aracı olarak yeni kampanyalardan ve fırsatlardan haberdar olmalarını sağlamak

  • Müşterilerin -aynı zamanda bayileri telefonla arayarak- LastikPark bayilerine yol tarifi alabilmelerini sağlamak

  • Detaylı kırılımlar ile kısa sürede sektörel bazlı pazar araştırmaları gerçekleştirerek sektörün nabzını ölçmek.
ANA HEDEFLER:

1.500.000 Görüntülenme


SONUÇLAR:

54 gün yayında kalan LastikPark kampanyasında:

LastikPark banner'ı 1.502.186 görüntülenme aldı.

38.132 kişi 41.457 kez LastikPark bayilerine yol tarifi aldı.

1.132 kişi 1.524 kez LastikPark bayilerini telefon ile aradı.

47.622 kişi 54.349 kez LastikPark logosunun bulunduğu “lastik değişimi” filtresine tıkladı.
Tüm içerikler okundu!

Next page