BENZİNLOG
02
ocak
2020
Yakıt
BenzinLitre
Oktan Sayısı Nedir?

OKTAN SAYISI NEDİR?

Oktan sayısı, akaryakıt istasyonlarına girişte gözümüze ilk çarpan sayılar: 89, 98, 93, 100 

Teknik anlamıyla bakarsak oktan sayısı sıvı yakıtların vuruntu kalitesinin değerlendirilmesi için kullanılan bir ölçüttür. Oktan sayısı, benzinin basınç ve sıcaklık altında kendiliğinden tutuşması olarak tanımlanan vuruntuya karşı dirençli olma derecesi anlamına gelen sayıdır. Sıvı bir yakıtın oktan sayısı yanma kalitesini ve zor koşullara dayanma yeteneğini ifade eder.

Oktan sayısı nedir anlayabilmek için basitçe şöyle düşünebiliriz: 

Öncelikle motorun normal çalışma durumunu düşünelim. Ateşlemeli motorlar olarak da bilinen benzinli motorlar yani hava ve yakıt karışımı, sıkıştırma anında basınç ve sıcaklığı artarak bujilerde kıvılcım oluşmasını sağlar ve kıvılcım çakarak oluşan karışımı yakar ve yanma iş zamanıyla motor çalışmaya başlar. Motorun normal çalışması bu şekilde olmasına rağmen, oktan sayısı düşük bir yakıt, henüz buji tarafından ateşleme yapılmadan önce sıkıştırma esnasında kendiliğinden yanmaya başlar. Bu durum, istenmeyen, kontrolsüz bir yanmadır ve vuruntuya neden olur. 

Motorda vuruntu olursa ne olur? Yüksek oktanlı benzin mi düşük oktanlı benzin mi? 

Vuruntuya neden olan kontrolsüz yanma genellikle patlama şeklinde gerçekleşir ve motor içi basıncın aşırı yükselmesine neden olur. Bu durumda, motorda mekanik hasar meydana gelir. Performansta düşüş ve yakıt tüketiminde artış görülür.

Yüksek oktanlı benzin kullanımı motor için en iyi olanıdır.  Benzindeki oktan sayısı ne kadar yüksekse vuruntu o kadar az demektir. Yani yüksek oktanlı benzin kullanılan motorlarda vuruntu daha az olur. Yüksek oktan sayısı ile motorun daha yüksek sıkıştırma oranlarında çalışabilmesi sağlanabilir, aynı gücü elde etmek için daha küçük motor kullanılabilir, motorun verimliliği ve performansı da olumlu yönde etkilenir. 

Aracım için en uygun oktan sayısı hangisi?

Sürücüler genellikle yüksek oktanlı benzin kullandıklarında motorun performansının artacağını düşünerek yüksek oktanlı benzin almaya eğilimli oluyor. Fakat önemli olan şudur ki: Aracınız için en uygun oktan sayısı motorunuzun üreticisi tarafından belirlenen oktan sayısıdır. Motor tasarlanırken en uygun oktan sayısı belirlenerek üretim yapılır. Dolayısıyla üreticilerin tavsiye ettiği oktan sayısındaki benzini kullanmak en doğrusu olacaktır. 

BenzinLitre güvenli sürüşler diler! 

Tüm içerikler okundu!

Next page