BENZİNLOG
28
Şubat
2020
motosiklet
Araç Bakım
Otomobil
Muayenesiz Araçla Trafiğe Çıkma Cezası 2020

MUAYENESİZ ARAÇLA TRAFİĞE ÇIKMA CEZASI 2020 

"Bi araba alalım da, ayağımız yerden kesilsin!" düşüncesinin, ödemek zorunda oldukları birçok şey çıkınca ve bunların sürekli zamlanmasına karşın pişmanlığa dönmesine az kaldı. Vergiler, durmadan zamlanan benzin fiyatları bir kenara dursun, araca 2 yılda bir muayene yaptırmanız gerekiyor. Eğer yaptırmazsanız, muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası alıyorsunuz. Ve şaşırtıcı olmasa gerek, muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası 2020 yılında zamlandı!

muayenesiz-aracla-trafige-cikma-cezasi-2020Muayenesiz Araçla Trafiğe Çıkma Cezası


MUAYENESİZ ARAÇ KULLANMA CEZASI

Bir sebepten aracınızın muayenesini yaptıramadınız mı? Trafiğe çıkmanız halinde, e bir de trafik polisi ile karşılaştığınız durumda muayenesiz araç kullanma cezası almanız kaçınılmaz bir hal alır. Peki muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası 2020 yılında ne kadar oldu? 

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması halinde, 288 TL muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası ödüyorsunuz. Ancak ceza kesildikten sonraki 15 gün içerisinde ödemesini yapabilirseniz %25 indirim uygulanıyor ve indirimli ödeme 216 TL'ye düşüyor. 


ARAÇ MUAYENESİ NEDİR?

Karayolları Trafik Kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan ve trafiğe çıkan (motorlu/motorsuz) taşıtların yolcu ve trafik güvenliğine yönelik unsurları taşıyıp taşımadığına dair kontrollerin yapılmasına araç muayenesi denir. Olası kazaların önüne geçmek, trafikteki araçların sorunlarını düzeltmek, trafik düzenini sağlamak adına gerekli olan bir bakımdır. 

Eğer aracınızı yeni aldıysanız ilk 3 sene boyunca araç muayenesi yaptırmanıza gerek yok. Ancak aracınızın 3 yılından sonra 2 yılda bir araç muayenesi yaptırmanız gerekmektedir. 

2020 Araç muayene ücretleri:

  • Otobüs, Çekici, Kamyon ve Tanker: 462,56 TL
  • Otomobil, Kamyonet, Arazi taşıtı, Minibüs, Özel amaçlı taşır, Römork ve Yarı römork: 342,20 TL
  • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motorlu bisiklet ve Motosiklet: 174,64 TL

muayenesiz-aracla-trafige-cikma-cezasi-2020ARAÇ MUAYENESİ

Tüm içerikler okundu!

Next page