BENZİNLOG
12
ocak
2021
motosiklet

Motosiklet Neden Beyaz Duman Atar?

Motosikletin attığı dumanın rengi motorda meydana gelen ya da gelebilecek sorunların habercisidir. Motosikletin siyah ya da gri duman atması hava filtresi ile ilgili daha basit sorunların habercisiyken egzozdan çıkan beyaz ve mavi duman daha ciddi sorunların habercisi olabilir. Peki motosiklet neden beyaz duman atar? Motosikletin beyaz duman atması motosiklet kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Egzozdan çıkan beyaz duman ince ve su buharı gibiyse bu olağan bir durum olarak kabul edilir. Ancak beyaz duman yoğunsa motosiklette ciddi bir sorun olabilir. 

Yoğunlaşmış beyaz duman, soğutma sıvısının yanma odasına girdiği gelir ve bu da aşırı ısınmaya neden olabilir. Bu sebeple motosikletiniz normalden fazla ısınıyorsa soğutucunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. 


Motosiklet Mavi Duman Atıyor

Motosikletlerin duman atması motosiklet kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı durumlardan birisidir. Dumanın rengi ise motosiklette olan sorun için ipucu vermektedir. Motosikletin mavi duman atması beyaz duman atmasına göre daha ciddi bir durumdur. Motosikletin mavi duman atması da sıklıkla karşılaşılan durumlardandır. Peki hangi durumlarda motosiklet mavi duman atıyorMotosikletten çıkan mavi duman ile genellikle motor yağının pistonlara iletilmesini sağlayan segmanlar ya da supap contalarının aşınması sonucu karşılaşılır. Supap contaları aşındıktan sonra yağ pistondan geçer ve yanma odasında yanma odasında yanar. Ardından yağ silindirlerin içine kaçar ve yanarak dışarı atılırken motor mavi duman atar.

via GIPHY


Gaza Basınca Beyaz Duman Atıyor

Motosikletin durduğunda ya da hızlandığında duman atması da motosiklet kullanıcılarının merak ettiği bir diğer konudur. Gaza ya da frene basmanız durumunda motosikletin mavi duman attığını fark ederseniz yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekmektedir. Yağ seviyesi sebebiyle motor istenen verimle çalışamayabiliyor ve ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Motosikletinizdeki motor yağı seviyesi düşükse, piston halkalarını değiştirmeniz ve silindir duvarlarında hasar olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple motosikletinizin mavi duman attığını görürseniz mutlaka yetkili servise gitmelisiniz.

Kış aylarında motosiklet kullanırken göz ardı etmemeniz gereken noktalarını merak ediyorsanız Kış Aylarında Motosiklet Kullanmak isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

BenzinLitre iyi yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page