BENZİNLOG
02
haziran
2019
motosiklet
Motosiklet Kış Lastiği Yazın Kullanılır mı?

Motosiklet Kış Lastiği Yazın Kullanılır mı?

Türkiye’de motosiklet kullanımı her geçen yıl artıyor. Kullanılan modeller, ekipmanlar pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Ekipmanlara harcanan paralar yüksek olunca motosiklet tutkunlarına farklı yerlerden tasarruf yapmaya yöneldi. Bu noktada akla gelen sorulardan biri ise motosiklet kış lastiği yazın kullanılır mı? Kesinlikle önermiyoruz! Eğer binek bir arabanız olsa aynısını yapar mıydınız?

Kış lastikleri genelde 7-12 derece ve altında performans göstermek üzere imal edilmiştir. Yazın sıcak havalarda kış lastiği kullanmanız lastiğinizin ömründen yemenize sebep olur. Zamanla lastiğinizden parçalar kopar ve lastiğinizin ömrü kısalır. Aşınan lastiğiniz, yol tutuşunun düşmesine sebep olur. Özellikle uzun, virajlı yollarda sizin için tehlikeli olabilir. Motosiklet kış lastiğini yazın kullanmak yakıt tüketimi üzerinde de %4-5 seviyesinde negatif etkiye sahiptir.

Motosiklet kış lastiği yazın kullanılır mı?  Yeri geldiğinde evet fakat bu önerilen bir davranış değil. Moto kuryeler genelde lastiği yaz-kış kullanır fakat bu durum lastiğin ömrünün 2-3 seneye kadar düşürür. FormulaX lastik jellerini de kullanabilirsiniz. Yine bu da size uzun ömürlü bir çözüm getirmez. Lastiği 5 sene değiştirmeden kullanayım diye bir durum yok. Muğla’da Antalya’da vs. yaşıyorsanız evet çok mühim değil. Bu bölgelerde motosiklet kış lastiği yazın kullanılır. 

“Bende ABS var, sıkıntı olmaz” diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat ABS sistem de size bu durumda garanti vermez. Viraja yattığınız motor altınızdan kayıp gidebilir. Yokuşta patinaja da kalabilirsiniz. Motosiklet şakaya gelmez. Güvenlikten ödün vermeyin. Yazın yaz, kışın kış lastiği kullanın.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page