BENZİNLOG
26
ağustos
2021
Otomobil
Motorun Yağ Yakmasının Sebebi

Motorun Yağ Yakmasının Sebebi 

Araçların kalbi olan motorların korkulu rüyası olan yağ yakma probleminden bahsedeceğiz.  Motorun yağ yakmasının sebebi aracın bakımsızlığıdır. Taşıtın yağ yakması, motorda ciddi sorunlara sebep olabileceği gösterir. Konuya detaylıca girecek olursak : 

-Motorun yağ yakmasının sebebi ilk ve en yaygın sebebi motor piston segmanlarının zamanla gevşeme yapmasıdır. Segmanların gevşemesi nedeniyle motor yağı pistonların üzerine çıkmaya başlar ve bunun sonucunda motor yağ yakmaya başlar.

-Motorun yağ yakmasındaki bir diğer önemli sebep supapların zarar görmesidir. Emme supaplarında oluşan arızalar sonucunda yağ yine hava ile yakıtın karıştığı yanma odasına kaçar. Bu durum motorun yağ yakmasıyla sonuçlanır.

Motorların belirli bir kullanım ömrü vardır. Kullanım ömrü, düzenli bakım yapıldığı ve titiz kullanıldığı takdirde uzayabilir. Diğer yandan, 500 bin kilometrenin üzerinde yol yapmış araçlarda veya 20 yaşının üzerindeki araçlarda parçaların zamanla yıpranmasından dolayı yağ yakmaları oluşur.

Motorun Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır 

Aman başımıza gelmesin dediğimiz gelirse nasıl anlayacağımız konu olan motorun yağ yakması nasıl anlaşılır en bariz şekilde şöyle söyleyebiliriz:  

 Egzozdan mavi duman çıkıyorsa motor yağ yakıyor demektir.


Motor kapağı açıldığında hava üflüyorsa yağ yakmadan bahsedilebilir. Motor üflemesi olarak adlandırılan bu durum, araç sıcakken gözlemlenir ve pistonların aşınıp aşınmadığının da öğrenilmesini sağlar.

Kontak kapalıyken yağ çubuğu ile yağ seviyesi ölçülmelidir. Her yağ çubuğunda ideal seviyeyi belirten bir işaret vardır. Eğer çubuktaki yağ izleri bu işaretin altında kalıyorsa motorda yağ eksilmesi var demektir. 

Motosiklet Yağ Yakması Nasıl engellenir 

Her araçta olduğu  gibi motosiklet kullanıcılarını aklına gelen soru olan  motosiklet yağ yakması nasıl engellenir sorusunu cevabını cevaplayalım . Çözüm aslında gayet basit :) Düzenli periyodik bakımların aksatılmaması . 

Konuyla ilgili paylaşmak istediğimiz video : 

Ötv indiriminden sonra bayilerde ki araç olup olmadığını merak ediyorsanız '' Bayilerde Sıfır Araç Var Mı '' yazımıza göz atabilirsiniz.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page