BENZİNLOG
11
ağustos
2020
Yakıt
Motorin Mazot Farkı - Dizel Motorin Farkı

Mazot kelime anlamı olarak Rusça'dan dilimize gelmiştir. Teknik olarak mazot, motorin ve dizel aynı anlama gelir. Kırsal kesimde yaşayanlar ve görece yaşı yüksek olan kişilerin mazot kelimesini daha çok kullanıldığı gözlemlenir.

Türkiye - AB ilişkileri kapsamında süreçlenen yasalar, çıkartılan yönetmelikler ile mazot standartına dair geliştirmeler yaşanmıştır. Bu süreçte Batı dünyasında yaygın olarak kullanılan dizel başta akaryakıt firmaları tarafından sık kullanılmaya başlanmıştır.

EPDK ve resmi kurumlar ağırlıklı olarak "motorin" kelimesini kullanırken, Shell başta olmak üzere global akaryakıt markalarının dizel kelimesini tercih ettiğini görüyoruz. 

Motorin Mazot Dizel Farkı

Dilin tarihsel gelişimi içinde Mazot eski bir kullanım olarak kırsal kesimde ağırlıkla kullanılmaya devam ediyor. euro dizel'e geçmeden önce daha kalın ve standart dışı motorin kullanımına artık halk ağzında mazot deniyor. Fakat Türkiye'de euro dizel dışında bir motorin satışı olmadığı için hala kafa karışıklığına sebep oluyor. Kısaca, dizel farkı katkılı yakıt, euro dizel ile anılırken, motorin, mazot farkı "euro dizel" olmayan gibi bir ayrıma gidildi. Teknik, cismen, kalite olarak 3 farklı ismine rağmen aynı akaryakıttan bahsediyoruz. Motorin mazot dizel farkı yoktur.

Tüm içerikler okundu!

Next page