BENZİNLOG
14
aralık
2018
Araç Bakım
Motor Yağı Seviyesi Nasıl Kontrol Edilir?

MOTOR YAĞI SEVİYESİ NASIL KONTROL EDİLİR? 

Aracınızın motorunun verimli çalışması için, motor yağı oldukça büyük önem taşıyor. Uygun yağ seçimini yapmanız gerektiği gibi, motor yağının seviyesine, miktarına da dikkat etmelisiniz. Motor yağı seviyesini kontrol etmezseniz, yanan yağ belirli seviyenin altına düşer ve motorunuz zarar görür. Gerekli durumlarda motorunuza yağ eklemeniz gerekmektedir. Motor yağının nasıl değiştirilir konusunda yazımızdan bilgi alabilirsiniz. 

Aracınızın gösterge paneli size motor yağı değişim zamanınızı haberdar eder. Sizde yeterli seviyede Motor Yağını doldurduğunuzda aracınızdaki hareketli parçalar sorunsuz çalışır. Bu motor yağı değişimi sayesinde parçalar daha az sürtünme ile hareket eder. Daha verimli ve uzun ömürlü olurlar. Kontağı çevirdiğinizde yağ göstergesi yanar. Eğer otomatik olarak sönerse motor yağı seviyesinde bir problem yoktur. Ama yağ göstergesi yanmaya devam ederse, motor yağı seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Bizim size tavsiyemiz her 1000 km de bir motor yağını kontrol etmenizdir. 1000. Km de 1,5 litreye kadar yağ yakılmasında bir problem yok. Ama daha fazla bir yağ yakımı varsa aracınızı kontrol ettirmelisiniz. 

Motor yağı değişimini KESİNLİKLE araç çalışırken yapmayın. Araç çalışırken motor yağ kontrolü yapmanız tehlikelidir ve sağlıklı sonuç vermez. 

Aracınız düz yolda olsun ve son çalışmasından bu yana en az yarım saat bekleyin. El frenini çekin ve gerekli tedbirleri alın. 

Kaputun altında motor yağ çubuğunu bulunduğu yerden alın üzerini temiz bir bez ile temizleyin. Kağıt ile de çubuk üzerindeki motor yağını temizleyebilirsiniz. Sonra tekrar yerine takın, çubuğun tam oturması gerek.

Tekrar alıp kontrol ettiğinizde eğer yağ seviyesi iki çubuk arasında ise motor yağı seviyeniz idealdir. Bu iki çubuk maksimum minimum değerleri temsil eder. Aracınızın kullanma kılavuzunda detaylı bilgiye de ulaşabilirsiniz. Eğer yağınız az yada fazla ise yağ değişimi yapan servisler veya yağ değişimi yapan akaryakıt istasyonlarında motor yağı seviyenizi kontrol ettirebilirsiniz. 

BenzinLitre ile yağ değişimi yapan akaryakıt istasyonlarını filtrelebilir, istediğiniz markanın yağ değişimi ve motor yağı seviyesi kontrolü yapan istasyonuna ulaşabilirsiniz. 

MOTOR YAĞI AZALIRSA NOLUR?

Eğer motor yağı seviyenizi kontrol etmez ve azalırsa,  doldurmazsanız motor parçaları aşınır, motorun soğuması zorlaşır. Piston, krank hasarları veya silindir kapağı arızaları meydana gelebilir. 

 

Tüm içerikler okundu!

Next page