BENZİNLOG
30
mayıs
2018
motosiklet
MOTOR SÜRÜCÜLERİ İÇİN OLMAZSA OLMAZ EKİPMANLAR

MOTOR SÜRÜCÜLERİ İÇİN OLMAZSA OLMAZ EKİPMANLAR

Güvenlik, motosiklet kullanıcısı için en önemli unsurdur. Ve gerekli donanımı kullanmak güvenliği sağlamak adına olmazsa olmazdır. Motor sürücüsü bir kabin içinde değil açıkta seyahat ettiğinden dolayı, hem konforlu bir sürüş hem de bir kaza durumunda olası bir zararı engellemek için bazı güvenlik ekipmanları kullanmalıyız. Bu ekipmanları tanımak ve kullanmak size uzun yıllar sağlıklı bir motosiklet kullanımı sağlayacaktır.

KASK

Hayat kurtarmak ve korumak için tasarlanan en önemli ekipman kasktır. Darbelere, ezilme ve sürtünmelere karşı kafayı ve boynu korumak için tasarlanmıştır.  Araştırmalar, kaskların sadece hayat kurtardığını değil kaza anında yüzde, kafada ve boyunda oluşabilecek yaralanmaları da önemli ölçüde engellediğini göstermiştir. Yapısı ve şekli farklılık gösterse de hepsi aynı amaca hizmet etmektedir.  İhmal etmemeniz gereken ekipmanların başında gelir. Lakin kask satın alırken 2. el almamanızı öneririz. İç ya da dış kısmında bir hasar olması sizin güvenliğinizi etkileyebilir.

MONT

Sizi darbeden, sürtünmeden ve delinmeden koruyan motor montlarının kendine özgü görünümleri vardır. Koruma ve dayanıklılık kapasiteleri yüksektir. Bütçenize göre çoğu motosiklet mağazasında bulabileceğiniz montları satın alırken içinde Beyaz, Sarı, Turuncu, Kırmızı ve reflektör denilen yansıtıcı bantları da olan bir mont seçmemiz gerekir. En önemli ikinci koruma ekipmanıdır.

Nelere dikkat etmeli: 

Üzerinize oturan bir mont seçmeniz koruma yerlerinin tam denk gelmesi açısından önem taşır. Darbe alacak noktaların dayanıklılığı önemlidir.  Cepler, fermuarlar ve rüzgar koruması gibi yerleri de kontrol etmeniz gerekir. Soğuk havalar için kalın lakin serin havalar içinde havalandırması olan bir mont seçebilirsiniz. 

ELDİVEN

Sürtünmeye dayanıklı olan bu motor eldivenleri motosikletler ilk çıktığından beri kullanılmaktadır. Suya ve delinmeye dayanıklı değildir lakin kolay tamir edilebilirler. Düşüş anında çoğu insan ellerini uzatarak avuç içleri açık olarak düşer. Bu açıdan eldivenin amacına uygun tasarlanmış, ön ve arka korumaları olan, dikişleri sağlam ve elinize rahat oturan bir şekilde seçilmesi gerekir. Ayrıca derisinin kalın olması ve kullanım durumunda parmaklarınızı rahatlıkla kullanmanız da eldiven seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer faktördür.

BOT 

Ayaklarınızı kaza durumunda korumak için motosiklet için üretilmiş dayanıklı bot kullanmalısınız. Bu alanda en çok tavsiye edilen model Racing ve motocros modellerdir. Oldukça pahalı olan bu modeller sert ve ağırdır. Yürürken çok rahat edeceğinizi söyleyemeyiz. Lakin bu ekipmanda bilek desteğine, sürüşünüzü engellememesine ve bağcıksız olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yine fark edilmeniz açısından reflektörlü ürün geçebilirsiniz. 

PANTOLON 

Vücudun büyük bir kısmını kaplayan bu ekipman sürtünmeye dayanıklı ve reklektörlü olmalıdır. Pantolonun sizi sınırlamayacak rahatlıkta, diz korumasına ve darbe emici süngere sahi p, su geçirmez özelliğinin bulunması önemli kriterlerdir. Günümüz teknolojisi bize günlük kot pantolonu rahatlığında ürünler sunmaktadır. Tavsiye edilen ürünler Kevlar takviyeli, cordura ve goratex’tir.

Tüm bu temel ekipmanlara ek olarak motosikletçiler arasında bellik olarak adlandırılan bel ve sırt koruması ve Balaklava denilen aparatın da (fazla sık kullanılmasa da soğuk havalarda üşümemek için ve yüz felcine karşı önemlidir) güvenlik amaçlı kullanıldığı bilinir. 

***Tüm bu ekipmanların görevi sizi korumak ve kurtarmaktır. Trafikte unutmamanız gereken en önemli şey ise ihmalin kazaları beraberinde getireceğidir.  BenzinLitre iyi yolculuklar diler.

EN RİSKLİ BÖLGELER(1 EN RİSKLİ 4 DAHA AZ RİSKLİ)


Tüm içerikler okundu!

Next page