BENZİNLOG
20
aralık
2019
Araç Bakım
Otomobil
Araç Bakım
Otomobil
Motor Neden Üfler?

Motor Neden Üfler?

Segmanların aşınması sebebiyle, motorun yeterince basınç oluşturamaması durumudur. Sanayi diliyle motor neden üfler sorusunun cevabı patlama anında yeterli basıncın sağlanamasıdır. İlk başta oluşan basınç problemi aracın yağ yakmasıyla devam eder. İlgilenmezseniz aracın motorunu komple yenilemek zorunda kalabilirsiniz.

Motor Üflemesi Nedir?

Motorun yağ kapağından hava atması, motor üflemesi olarak adlandırılmaktadır. Pistonlar yada silindirler, hem kullanım şekline hem de kilometreye bağlı olarak aşınma gösterir. Motorun bu önemli parçalarının ömrünün kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu parçaların aşınmasıyla, yanma sonucu oluşan gaz parçaların arasına girer. Bu da motorun daha az performans göstermesi anlamına geliyor. 

Yağ çubuğunu çekin; sıkışmayacak şekilde aşağı indirin eğer üfleme(gaz) varsa ve çubuğu yukarı doğru iterse problem var demektir.

Motor Üflüyorsa Ne Yapılmalı?

Durumu hemen farkederseniz sadece segmanları değiştirerek bu arızadan yırtabilirsiniz. Ama durumu önemsemezsiniz, gömlek+piston hatta motor değişimi ile sonuçlanabilir. Birden fazla ustaya danışmakta fayda var. Eğer araç yağ yakmıyorsa, motor üflüyor diyen ustaya itibar etmeyin. Başka bir ustaya da gösterin. 

Aracı kompresyon testine sokmanı gerekiyor. Eğer İstanbul'daysanız Toyotronic Mithat Usta'yı araştırmanızı öneriyoruz. 

Sıfır Motor Üflüyor

Her ne kadar kullanım süresi düşük olsa da gaza fazla yüklenmeniz sebebiyle sıfır araçlarda hava üfleyebilir. Araç açılsın diye yüksek devirde kullanabilirsiniz fakat bunun bir ayarı var. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler

Tüm içerikler okundu!

Next page