BENZİNLOG
10
temmuz
2019
Otomobil
MERCEDES KİMİNDİR

Mercedes Kimindir?

Dünyanın dört bir yanında bilinen ve kalitesine güvenilen bir marka olan Mercedes Benz, kısa söylemiyle Mercedes, otomobil, hafif ticari araçlar, kamyonlar, şehir içi toplu taşıma otobüsleri, şehirler ülkeler arası yolcu otobüsleri üretimiyle hızla gelişen teknolojiye ayak uydurarak otomotiv sektörüne öncülük ediyor. Tutku, saygı, dürüstlük ve disiplini değerleri olarak kabul eden ve ‘’Her işin başı eğitim’’ ilkesiyle eğitime önem veren, dünyanın önde gelen otomobil markalarından olan Mercedes Benz ile ilgili tüm merak ettiklerinizi sizler için başlıklar halinde inceledik. Mercedes kimindir sorusu sanıyoruz ki herkesin aklına takılmıştır, gelin tüm detayları birlikte basitçe öğrenelim.

Mercedes Benz’in Kuruluşu 

Mercedes Benz markasını incelerken bilmemiz gereken 2 önemli isim var. Biri Karl Benz. Diğeri ise Gottlieb Daimler. Mercedes kimindir sorusu sorulduğunda aslında akılda kalması gereken 2 başarılı mühendisten bahsedelim:
Karl Benz: Alman makine mühendisi Karl Benz, içten yanmalı bir motordan güç alan dünyanın ilk pratik otomobilini 1885 yılında tasarladı ve inşa etti. 29 Ocak 1886’da Benz, benzin yakıtlı otomobilin ilk patentini (DRP No. 37435) aldı. Karl Benz’in kurduğu Benz & Cie fabrikası 1900 yılına kadar dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline geldi. Benz, içten yanmalı bir motoru bir şasi ile bütünleştiren ilk mucit olması sebebiyle de otomotiv tarihinde önemli bir yere sahip.
Gottlieb Daimler: 8 Mart 1886’da, Daimler dünyanın ilk dört tekerlekli otomobilini tasarladı. Daimler, pratik bir içten yanmalı motor icat eden ilk mucit olarak değerlendirilmektedir. Daimler, 1890’da Daimler Motoren-Gesellschaft’ı kurdu.

1926 yılında Daimler ve Benz’in şirketlerinin birleşmesi sonucunda Almanya Stuttgart’ta Mercedes Benz kuruldu. Mercedes kimindir diye merak edenler ‘’Benz’’ tamam da Mercedes de neyin nesi diyorsanız şöyle devam edelim:

Mercedes İsmi Nereden Geliyor?

1897 yılında henüz Mercedes Benz kurulmamışken Fransa’nın Nice kentine hikaye başlıyor. Dönemin Avusturya Nice Başkonsolosu Emil Jellinek Daimler fabrikasını ziyaret eder ve bir araç satın alır. 2 yıl sonra bir araç daha satın alarak aracın ismini kızının ismi olan ‘’Mercedes’’ koyar. Nice’de düzenlenen araba yarışlarından birine katılıp ‘’Mercedes’’ adını verdiği araba ile birinci olur. Bunun üzerine Daimler’e tek bir şart koşarak 36 araba sipariş vermek istediğini söyler. Şartı ise üretilecek otomobillerin isminin ‘’Mercedes’’ olmasıdır.

Daimler araçları üretir ve başarılı bir tüccar olan Jellinek de 1899-1901 yılları arasında araçların tümünü satmayı başarır. Bu başarı sayesinde Daimler Jellinek ile anlaşarak üreteceği tüm araçlara Mercedes ismini koymaya karar verir.

Mercedes Benz Türk A.Ş 

1967 yılında Daimler-Benz AG’nin %36 ortaklığı ile Otomarsan ünvanıyla İstanbul’da kurulan Mercedes Benz Türk 1968 yılında otobüs üretimine başlamış, 1970 yılında ise ihracata başlamıştır.
1986 yılında Aksaray’da kamyon fabrikası üretime geçmiştir. Kasım 1990'da şirketin ticari unvanı Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişmiştir. 1995 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası hizmete açılmış ve dünya standartlarında üretim yapmaya başlamıştır.
Daimler AG’nin Mercedes-Benz Türk sermayesindeki payı % 67’dir. Daimler AG’nin üretim ve geliştirme ağının önemli bir parçasını Mercedes Benz Türk A.Ş oluşturmaktadır.
Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri olan Mercedes Benz Türk A.Ş 6300’den fazla personel istihdam ederek Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Mercedes Kimindir? 

Daimler bünyesinde bulunan 5 marka; Mercedes Benz, Freightliner, Fuso, Western Star, Bharat. Daimler AG’nin kayıtlardaki hissedarları ise; %70.7 kurumsal yatırımcılar (bankalar, finans kurumları vb.), %19.4 özel hissedarlar, %6.8 Kuveyt Yatırım Otoritesi, %3.1 Renault, Nissan, Mitsubishi.

Şubat 2018’de Çinli bir otomotiv firması olan Geely, Daimler AG’nin hisselerinin %9.69 ‘unu alarak şirkette en büyük pay sahibi oldu.

Tüm içerikler okundu!

Next page