BENZİNLOG
13
temmuz
2019
Yakıt
Otomobil
MAZOT İLE MOTOR TEMİZLEME

MAZOT İLE MOTOR TEMİZLEME

Mazot ile motor temizleme özellikle biraz daha eski model araca sahip olanların sıkça başvurduğu bir yöntem. Mazot ile motor temizleme yapmayı motor için faydalı bulanlar olduğu kadar motor yağına zarar verdiği için doğru bir yöntem olmadığını düşünenler de var. Gelin mazot ile motor temizleme konusundaki tüm detaylara birlikte bakalım.

Motorun yağ değişimi yapılırken eski motor yağı motordan uzaklaştırılır ve yeni motor yağı eklenir. Eski yağın uzaklaştırılması sırasında aracın parçalarında ve motorda eski motor yağının tortu olarak kalması yeni motor yağının kalitesini düşüreceğinden motorun temizlenmesi gerekir. Tam bu noktada devreye mazot giriyor. Mazot kullanılmasının sebebi ise yanma noktasının (650-750 ⁰C) benzine göre çok yüksek olması ve dolayısıyla alev almamasıdır.

Mazot ile motor temizleme kimi sürücüler tarafından tercih sebebiyken kimi sürücülerin ise istemediği bir durumdur. Fakat mazot ile motor temizleme yapıldığında motorun daha az gürültülü çalıştığı ve performansında bir düşme olmadığı görülmüştür.

Tercihi size bırakmakla birlikte mazot ile motor temizleme yapmak isteyenler için 9 adımda mazot ile motor temizlemeyi sizler için derledik.

Mazot ile Motor Temizleme Nasıl Yapılır?

  1. Motorunuz normal çalışma sıcaklığındayken durdurup 10 dakika bekletin. Bu bekleme süresinden sonra motor yağı ısınmış ve akışkanlık kazanmış haldeyken motor yağını almanız daha kolay olacaktır.
  2. Motorun içindeki kirli motor yağını uygun bir kaba boşaltarak motordan uzaklaştırın.
  3. Yeni yağı eklemeden önce aracınızın motor yağı bölümüne kapasitesinin yarısı kadar mazot ekleyin.
  4. Aracınızı mazot ile 30 saniye, maksimum 1 dakika kadar çalıştırın. Bu çalışma sayesinde mazot motor yağının ulaştığı tüm kısımlara ulaşacak ve eski motor yağı kalıntılarını uzaklaştıracaktır.
  5. Aracınızı mazot ile çalıştırdıktan sonra kalan kirli motor yağı ile karışan mazotu uygun bir kaba alarak motorunuzdan uzaklaştırın.
  6. Motordaki mazotun iyice süzülmesi için en az 1 saat bekleyin. Motorunuz yeni motor yağını eklemek için uygun hale gelmiş oldu, yeni motor yağını motora ekleyin.
  7. Yeni motor yağını ekledikten sonra yeniden 1 dakika çalıştırarak tüm parçalara yağın ulaşmasını sağlayın.
  8. Motorunuzdaki yağ filtresini sökerek yenisi ile değiştirin.
  9. Yağ göstergesi çubuğu ile yağ seviyenizi kontrol ederek yeni motor yağınızı doğru miktarda eklediğinizden emin olun.

Mazot ile motor temizleme işlemini bu adımları takip ederek kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page