BENZİNLOG
27
haziran
2021
Otomobil
Marşpiyel Nedir?

Marşpiyel Nedir?

Marşpiyel terimini ilk defa duyuyorsanız kulağınıza ilginç gelmesi normaldir. Aslında aracınıza her iniş-binişinizde marşpiyele temas edersiniz. Günlük hayatımızda sıklıkla marşpiyel ile karşılaşmamıza rağmen çoğu insan "Marşpiyel Nedir?" sorusunun cevabını bilmez.

Marşpiyel, basit anlamıyla, arabanın iskelet sistemi veya çelikten gövdesidir. Marşpiyel arabanın ayrılmaz parçalarından biridir. Arabanın ön ve arka kısmını, tavan ile birlikte, bağlayan tek parçalık uzun çelik yapıya denir. Özellikle tek gövdeli araçlarda, aracın orta kısmının sarkmasını önler. 


Marşpiyel Neresi

Her araçta, sağ ve sol olmak üzere iki tane marşpiyel bulunur. Marşpiyeller, aracın kapı altından etek bölümüne kadar uzanır. Aracın ön ve arka çamurlukları arasında kalan parça olarak tanımlayanlar da vardır. Aracınıza iniş-binişinizde paçalarınızın değdiği kısımdır da denebilir.

 Araç kapılarının alt bölümlerine takılan, süsleme amaçlı plastik veya metal aksamlar bu bölgelere yapıldığından marşpiyel donanımı altta kalmakta ve gözükmemektedir. 


Marşpiyel Düzeltme

Marşpiyel yola yakın konumda olduğundan asfalt ve taş parçalarından fazlasıyla etkilenir. Sürücülerin en çok yaşadığı sıkıntı marşpiyel paslanmasıdır. Paslanma içten dışa doğru gerçekleştiği için ilk bakışta fark edilemeyebilir. Dış yüzeydeki ufak boyuttaki paslar bile içteki tehlikenin habercisi olabilir. Paslanmış marşpiyel, hem aracınızın değerini düşürür hem de engebeli arazilerde araç içerisindekilerin hayatını tehlikeye atar.  

Marşpiyel düzeltme işlemi aracınızın rengine uygun oto boyası, tel fırça, kaporta dolgu mastiği, boya uygulamak için gerekli olan fırça, küçük boyutlarda Antipas astar ve kâğıt bant kullanılarak yapılır. Sorun bu şekilde çözülemiyorsa marşpiyel değişimi çözümüne başvurulur. 

Marşpiyel paslanması gibi sorunları yaşamamak için alabileceğiniz önlemler mevcut. Marşpiyel üzerindeki tahliye deliklerini düzenli olarak kontrol edip nemli alanları kurulamak ve pas oluşumu fark ederseniz tel fırçayla iyice fırçalayıp daha sonra da pas önleyici uygulamak alabileceğiniz önlemlerden birkaçı. 

 


Otomobil parçaları ile ilgileniyorsanız sizi "Araba Parçaları Neden Pahalı" başlıklı yazımıza bekleriz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page