BENZİNLOG
15
ağustos
2021
Araç Bakım
Manuel Arabada Şanzıman Yağı Değişir Mi?

Manuel Arabada Şanzıman Yağı Değişir Mi?

Manuel arabalarda şanzıman yağı değişir mi? Evet değişir. Manuel şanzımanlı araçlarda, şanzıman yağ değişimi otomobil üreticilerin de belli periyotlarda yapılmasını tavsiye ettiği bir bakım.

Şanzıman, motorun oluşturduğu gücü tekerlere ileten bir dişli sistemidir. Ve bu dişlilerin düzgün çalışabilmesi için en önemli oldu şanzıman yağıdır. Şanzıman yağının eksikliğini manuel araçlarda genelde araç servisinde kontrol edilir. Eksikliği durumunda yağ takviyesi yapılır.

Şanzıman yağının eksik veya bitik olduğu durumlarda yağ takviyesi yapılmadan araç kullanılmaya devam edilirse bir süre sonra dişliler aşınır ve yanar. Bu durumda dişlilerin değişimi söz konusu olur. 


Manuel Şanzıman Yağı Değişimi Fiyatı

Manuel şanzıman yağı değişim fiyatı markadan markaya farklı olmakla birlikte, 1 Litresinin fiyatı 50-100 TL arası değişim göstermekte. Tabi her yağ her otomobile uygun olmayabiliyor. Önemli olan uygun yağı uygun araca uygulamak. 

Araba kullanmayı öğrenmeye çalışıyorsanız, ehliyetinizi yeni aldıysanız, acemi sürücü iseniz Araba Kullanmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler yazımız tam size göre!

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page