BENZİNLOG
07
ocak
2022
Yakıt
LPG
LPG'li Araç Ne Kadar Yakar 2022

LPG'li Araç Ne Kadar Yakar 2022

Yakıt tüketimi sürücüleri ilgilendiren önemli konulardan birisi. Yakıt tüketimi konusunda tasarruflu olmak ve en ucuz yakıtı almak istemek de tüm sürücülerin arzusu. BenzinLitre uygulaması ile akaryakıttan tasarruf etmek çok kolaylaştı. 2022 yılına girmemizle beraber LPG fiyatları 9 lirayı aştı. LPG fiyatlarındaki bu artış, sürücülerin kafasında "LPG'li araç ne kadar yakar" gibi bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Bu yazımızda da LPG'li araç ne kadar yakar sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Günde 20 kilometre yol yapan bir aracın ortalama yakıt tüketimi 10 litre/100km'dir. Buradan yola çıkacak olursak LPG'li araç aylık 600 km yol yaparak 60 litre yakıt tüketir. LPG fiyatının da 9 lirayı aştığını düşünürsek "LPG'li araç ne kadar yakar" sorusuna cevabımız ortalama 540 TL diyebiliriz. 20 kilometrenin ne kadar olduğunu açmak gerekirse, işyeri evine yakın olan ve sadece evden işe giden sürücüler için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Siz bundan daha fazlasını kullanıyorsanız muhtemelen "LPG'li araç ne kadar yakar 2022" sorusunun cevabı sizin için çok daha yüksek olacaktır.


LPG'li Araç 100 KM'de Kaç Litre Yakar 2022

2022 yılıyla beraber sürücülerin merak ettiği sorulardan biri de "LPG'li araç 100 km'de kaç litre yakar" sorusudur. Yazımızın ilk kısmında LPG'li araç 100 km'de kaç litre yakar sorusundan biraz bahsetmiştik. Araçtan araca ve gidilen kilometreye göre değişse de ortalama bir şey söylemek gerekiyorsa LPG'li araç 100 km'de 9-10 litre yakıyor. Tabi bu değer ortalama bir değer olup araçtan araca ve motor gücüne göre değişiklik gösterebilir.


Lpg KM'de Ne Kadar Yakar 2022

Yeni yılla beraber akaryakıt fiyatları LPG'de 9 lirayı geçti. Bu da sürücülerin yakıt alırken daha hesaplı olmaya çalışmasını beraberinde getirdi. Peki sizce "Lpg KM'de ne kadar yakar". Yukarıda yazdığımız bilgileri kullanarak bir hesaplama yapmak gerekirse ortalama bir değer bulabiliriz. 100 km'de 10 litre yaktığımızı düşünürsek km başına 0.1 litre yakıyoruz. LPG fiyatının da 9 liranın üstüne çıktığını hesap edersek 0.1 litre x 9 TL = 0.9 TL gibi bir değer buluruz. Yani "Lpg KM'de ne kadar yakar 2022" sorumuzun cevabını 0.9 TL olarak söylemek pek de yanlış olmaz. Tabi daha önceden de dediğimiz gibi bu değerler araçtan araca ve kullanım sıklığına göre değişiklik gösterebilir.Bu yazımız ilginiz çektiyse "Uzun yolda araba harareti neden düşer" yazımıza da göz atabilirsiniz

Benzinlitre güvenli ve huzurlu yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page