BENZİNLOG
01
Şubat
2021
Otomobil
Yakıt Tüketimi
LPG'li Araç Ne Kadar Yakar 2021

LPG'li Araç Ne Kadar Yakar 2021

Yakıt tüketimi sürücüleri ilgilendiren önemli konulardan birisi. Yakıt tüketimi konusunda tasarruflu olmak ve en ucuz yakıtı almak istemek de tüm sürücülerin arzusu. BenzinLitre uygulaması ile akaryakıttan tasarruf etmek çok kolaylaştı.

 Ne kadar az yakıt tüketirseniz bütçenizde yakıta ayırdığınız tutar da bir o kadar azalıyor. Bu konuda akıllarda olan sorular ise: Aracım ne kadar yakar? LPG’li araç ne kadar yakar?

Uzun yola çıkmadan önce ne kadar yakıt tüketileceğini her sürücü bilmek ister özellikle de şehir içinde arabaların çok yakıt harcaması çok genel bir durum. Yakıt tüketimi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir elbette: Sürüş stiliniz, şehir içinde veya şehir dışında aracı kullanmak, lastiklerin hava basıncı ve durumu, motor yağı ve bakımı, doğru devirde kullanmak, araçta bulunan yük miktarı, aktif klima kullanımı gibi durumlara göre yakıt tüketimi değişiklik göstermektedir. Tüm koşulları kontrol altında tutarak yakıt tasarrufu sağlamak mümkün.

Peki LPG’li araç ne kadar yakar 2021? Herkes tarafından bilinir ki benzinli ve dizel araçlara göre LPG’li araç %20 daha fazla yakıt harcamaktadır. Yani mesela 100 kilometrede 10 litre yakıt tüketen araç LPG taktırıldığında 12 litre yakıt tüketmeye başlar. Böyle bir hesap sonrasında yakıta harcanan tutar artıyormuş gibi düşünülse de aslında tam aksine tasarruf edersiniz. Çünkü LPG’nin litre fiyatı benzinin ve mazotun litre fiyatına göre oldukça düşüktür. Yaklaşık % 30 daha ucuzdur.

Aracınızın yakıt tüketimine %20 ekleyip, LPG fiyatıyla çarparak aracınızın 100 km'deki LPG tüketimini hesaplayabilirsiniz. Detaylı olarak deponuzu ne kadar doldurabileceğinizi öğrenmek için Araba Deposu Kaç Paraya Dolar 2021 yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

2020 yılında Türkiye’de en fazla tercih edilen 5 aracın yakıt tüketimlerini inceledik. En popüler arabalar için LPG'li araç ne kadar yakar sizler için listeledik.

Fiat Egea

Egea Sedan modeli Türkiye’de 2020 yılında da en çok tercih edilen araba oldu.

 Egea Sedan modeli litre başına ortalama 40 kuruş benzin yakıyor. LPG dönüşümü yapıldığında ise Egea Sedan ortalama 100 kilometre 36-37 TL yakıt tüketimine sahip.

Renault Clio

Renault Clio HB düşük motor hacmi oldukça düşük bir yakıt tüketimine sahip olması yakıt tüketimini oldukça düşük tutuyor. Ortalama şehir içinde 100 km’de  6,3 lt yakmaktadır. LPG dönüşümü sonrası ise 100 km'yi yaklaşık olarak  35 TL'nin altında bir tutarla yakıt masrafını halledebilirsiniz.

Renault Megane Sedan

Renault Megane Sedan, aynı markanın diğer modellerine göre daha yüksek yakıt tüketimine sahip. 7 lt/ 100 km yakıt tüketimine sahip araç, LPG dönüşümü sonrası 100 km'de 42-43  TL seviyesinde yakıt yakmaktadır.

Toyota Corolla

Toyota Corolla Sedan 8 lt/100  şehir içi yakıt tüketimine sahip. LPG dönüşümü sonrasında ise  100 km'nin size 40-41 TL bir maliyeti olacaktır.

Honda Civic Sedan

Honda Civic Sedan bu listede yakıt tüketimi en yüksek araç olarak listelendi. Şehir içinde 8.9 lt/100 yakıt tüketimine sahip. LPG dönüşümü sonrası ise Honda Civic 100 km'de 46 TL'nin biraz üstünde yakmaktadır.

Sizler için LPG'li araç ne kadar yakar sorusuna cevap vermeye çalıştık. BenzinLitre uygulamasını indirerek yakıt tasarrufunu çok kolaylaştırabilmeniz mümkün.

BenzinLitre İyi Sürüşler Diler... 


Tüm içerikler okundu!

Next page