BENZİNLOG
22
nisan
2019
Yakıt
LPG
Tasarruf
Lpg'li Araç Ne Kadar Yakar 2019

LPG'li Araç Ne Kadar Yakar 2019

LPG günümüzün yükselen yıldızı konumunda. Her geçen gün artan LPG dönüşüm oranları araç sürücülerinin kafasında LPG'li araç ne kadar yakar sorusunu canlandırıyor. Bu soruyu net bir şekilde cevaplamak mümkün değil. Sürüş stiliniz, yol, hızınız gibi etkenlerin yanı sıra aracınızın benzinliyken tükettiği yakıt miktarı LPG'li araç ne kadar yakar sorusunda önem taşıyor. LPG dönüşümü sonrasında aracınız litre bazında %20 daha fazla yakıt tüketmeye başlar. Yani 100 kilometrede 5 litre yakıt tüketen benzinli bir araç LPG  takıldığında 6 lt yakıt tüketmeye başlar. Yine de LPG’nin litre fiyatı sayesinde tasarruf sağlarsınız. 

En popüler araçlara göre LPG'li araç ne kadar yakar listeliyoruz. 


Fiat
Punto, Egea, Albea gibi modelelr kilometre başı 30 kuruşun altında yakarken, Doblo, Fiorino gibi modeller 32-33 kuruş seviyesinde LPG tüketiyor.

Dacia 
Duster, Dokker, Logan, Sandero gibi Dacia modellerinin LPG tüketimleri birbirine yakın. Son dönemde popülerleşen Dacia kilometre başı 31-33 kuruş seviyelerinde LPG yakıyor.

Ford
C-Max, B-Max, Focus gibi modeller 100 kilometrede 7.5-8 litre yakıt tüketiyor. Kilometre başı ise 32-36 kuruş LPG yakıyor.

Hyundai
Ehliyet kurslarının vazgeçilmez modeli i10 kilometre başı 27 kuruşluk LPG tüketimiyle oldukça tasarruflu bir araç :)

Mercedes Benz Sprinter
Okul servisleri için oldukça popüler olan bu model 100 kilometrede 11.3 litre yakıt tüketiyor. Kilometre başı hesapladığımızda ise 47 kuruş gibi bir değerle karşılaşıyoruz.


Opel
Corsa ve Astra modelleri 100 kilometre de yaklaşık 7 litrelik bir tüketime sahip kilometre başına hesapladığımızda 29-32 kuruş arası LPG yakıyor. 

Seat
Tasarımlarından ötürü olsa gerek özellikle Ibiza modeli hiç az yakacakmış gibi durmuyor. Oysa ki Seat oldukça tüketici dostu bir araba. Sabit hızda ve uzun yol kullanımında 100 kilometrede 4 litreye kadar düşen benzin tüketimi, LPGye dönüştüğünde ise 5.4 seviyelerine çıkıyor. Kilometre başı tüketimi ise 22-25 kuruş. Yakıt cimrisi :) 

En az yakan LPGli arabalara baktığımızda ise dikkatimizi çeken nokta motorları. Fiat Panda 0.9, Skoda Citigo 1.0 en az yakan LPG'li arabalar arasında. 

Tüm içerikler okundu!

Next page