BENZİNLOG
06
Şubat
2019
Yakıt
LPG
LPG'li Araç Kapalı Otopark Yönetmeliği 2019

LPG'li Araç Kapalı Otopark Yönetmeliği 2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yaptığı açıklamaya göre yapılan düzenlemeler nisan ayında hayata geçecek ve LPG'li araç avm izni çıkacak.

LPG’li Araç Neden Kapalı Otopark’a Giremez? 

Özellikle son 10 yılın en çok çıkış gösteren yakıtı tartışmasız LPG. Otogaz sistemiyle çalışan araç sayısı 5 milyona merdiven dayamış durumda. LPG’nin Türkiye’deki ilk çıktığı dönemlerdeki  tüpler, günümüzdeki tanklar kadar gelişmiş ve güvenli olmadığından ötürü oldukça fazla risk teşkil ediyordu. Hatırlayacaksınız, o dönem LPG’li araç için “tüplü” kelimesinin kullanılması oldukça popülerdi. Haberlerde ise patlayan LPG’li araçların ardı arkası kesilmiyordu.


Günümüz LPG’li araçlarında takılan sistemde LPG tankı, üreticileri tarafından patlama, açılma, yarılma gibi testlerden geçirildikten sonra piyasaya sürülüyor. LPG istatistiksel olarak da o kadar tehlikeli değil. 

Aslında günümüz teknolojisine baktığımızda otogaz sistemiyle çalışan araç kapalı otoparklarda tehdit oluşturmuyor. Resmi Gazete üzerinden açıklanan LPG’li araçların kapalı otoparklara giriş yasağının sebebi ise, eskiden kullanılan dedantör sistemi. Bu sistemde dedantör yüksek basınca dayanabilecek bir sistem değildi. Kapalı ortamda da rüzgarın vs. olmaması tüpün basınç dengelerini bozabiliyordu. Ancak günümüzdeki LPG tankları, mutfak tüpüne benzetilen sisteme göre oldukça güvenli. 

LPG’li aracın kapalı otoparka girememesinin bir diğer nedeni de LPG’ni yanma ihtimali. Eğer LPG yanarsa, atmosfere havadan daha ağır kimyasal bir gaz karışır ve bu gaz zehirlenmemize sebep olabilir. Kapalı otopark gibi dar ve alçak bir alanda böyle bir gazın yayılması insan sağlığı için büyük bir tehdit. 

Günümüz teknolojisi ile takılmış bir LPG sisteminde 6 ayda bir aracınızın sistemsel kontrollerinizi yaptırdığınız takdirde sisteminiz kapalı otoparkta risk teşkil etmiyor. Türk Standartları Enstitüsü tarafından bu yasa ile ilgili düzenleme adına çalışmalar mevcut. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamaları da nisan ayında netlik kazanacak.

Benzin LPG’den daha mı tehlikeli?

Benzin LPG’den daha güçlü bir patlayıcıdır. Ama LPG benzinden daha kolay sızıntıya sebep olabilir.O yüzden eski tip LPG sistemi, benzine nazaran daha fazla tehlike teşkil ediyor.

Tüm içerikler okundu!

Next page