BENZİNLOG
01
temmuz
2020
LPG
LPG Tankının Ömrü Kaç Yıldır?

LPG Tankı Kaç Yılda Değişir?

LPG kolay bulunması, ekonomik olması gibi sebeplerden dolayı her geçen gün popülerliği artan bir yakıt türü. Üstelik çevreyi daha az kirletiyor. Türkiye'deki araçlarında %30'dan fazlası LPG kullanıyoru. Bu durum pek çok soruyu beraberinde getiriyor. Peki, LPG tankı kaç yılda değişir? LPG tankının ömrü kaç yıldır?

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hüseyin Barut LPG tankını en fazla 10 yılda bir değiştirmeniz gerektiğini aksi takdirde patlama riski olduğunu söylüyor. LPG'nin korozyon etkisi 10 yıl olarak belirlendiğinden, ömrü dolan tankın değiştirilmemesi durumunda patlama riski oluşturmaktadır. Kullanım ömrü dolan tankların ve diğer gerekli tüm tadilatların yetkilendirilmiş otogaz dönüşüm firmaları tarafından değiştirilmesi gerekir.

İşin kanuni boyutuna baktığımızda ise TUVTURK LPG tankının ömrünü 15 yıl olarak belirlemiştir. Fakat tank üreticisi farklı bir süre yazdıysa bu süre baz alınmalıdır. Yani LPG tanklarının üzerindeki fabrika etiketlerinde yer alan imalat tarihinden itibaren 15 yıldır. Ancak tank üreticisi ürettiği tankların ömrünü 10 yıl olarak belirlediyse tank değişikliği yapılması gerekmektedir.

Atiker, Step, BRC, Lovato gibi LPG dönüşüm markaları 26.04.2017 önce ürettikleri tankların ömrünün 10 yıl olduğunu paylaşmıştır. Bu tarihten önce bir dönüşüm işlemiş gerçekleştirdiyseniz sizinde 10.yılın sonunda tank değişimini yaptırmanız gerekecektir. Aksi takdir aracınız pimi çekilmiş bir bombaya dönüşecektir. 

LPG tankı 10 yılı dolduran muayeneden geçer mi? 

LPG tankını alırken mutlaka imalat tarihini öğrenin.LPG tanklarındaki 10 yıllık garanti süresi o tankın üretildiği yıldan itibaren başlıyor. Yani tankı kullanmaya başlamadan önce garantisi başlamış oluyor. Araç sahipleri de LPG tankının ne zaman üretildiğini bilmediği için o tankı yeni taktırmış olsa dahi araç muayene istasyonlarında 'bu tank 10 yılını tamamlamış değiştirmeniz gerekir' diye vize vermiyorlar.

LPG araç muayenesi kaç yılda bir yapılır?

LPG'li Araçlarda Muayene Dönemleri güvenliğiniz için gerekli olan, yaptırmayı ihmal etmemeniz gereken araç muayenesi, 3 yaş sonrası binek otomobillerde, eğer herhangi bir sorun saptanmadıysa 2 yılda bir yapılıyor.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page