BENZİNLOG
19
temmuz
2021
Yakıt
LPG
LPG Neden Zamlandı 2022

LPG Neden Zamlandı 2022

LPG artık oldukça yaygınlaşan bir yakıt türü oldu. Tabi bunun önündeki en büyük etken şüphesiz fiyatıydı. Ancak arka arkaya gelen LPG zamlarından sonra fiyat epey  arttı. Her şeye rağmen LPG halen diğer yakıtlara göre oldukça ucuz. Peki LPG neden zamlandı? Gelin bakalım!

LPG neden zamlandı 2022 sorusuna şöyle yanıt verilebilir. TÜİK verilerine göre Türkiye'deki araçların %38'sı LPG kullanıyor. Bu oran dizel kullanımdan sonra en çok LPG'nin kullanıldığını gösteriyor. Bu da LPG fiyatının kullanıcılar için oldukça önemli olduğuna işaret ediyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın açıklamalarına göre LPG'ye 2021 yaz ayları itibariyle art arda zamlar geldi. Sonuç olarak LPG fiyatı 10 TL'ye yaklaştı. Bu zammın sebebi ise rafineri fiyatı, ham petrol ve döviz kuruna bağlanıyor. 


LPG Nasıl Elde Edilir?

LPG nasıl elde edilir? LPG sıvılaştırılmış petrol gazı anlamına gelir, bütan ve propan gazlarının karışımından oluşur. Ham petrolün rafinerilerde damıtılması esnasında veya petrol yataklarının üzerinde bulunan doğalgazın ayrıştırılması ile elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan, yanıcı bir gazdır. 

Bayramda "Nerelere gitsek?" diye düşünüyorsanız Bayramda Gidilecek Yerler 2021 yazımız tam size göre!

BenzinLitre keyifli yolculuklar diler...


Tüm içerikler okundu!

Next page