BENZİNLOG
23
nisan
2019
LPG
LPG Neden Ucuz?

LPG Neden Ucuz?

2019 Akaryakıt fiyatlarına baktığımız LPG, benzine nazaran neredeyse %50 daha ucuz. Nisan ayı itibariyle 7,20 seviyesine yükselen benzine karşılık 3,20 seviyelerinde LPG satın alabiliyoruz. Peki LPG neden ucuz?

Üretim maliyeti LPG neden ucuz sorusunun yanıtlarından en önemlisi. Sıvılaştırılmış petrol gazı olan LPG, benzin ve dizelden daha ucuza mal oluyor. Türkiye’de LPG’nin vergisi de benzin ve dizel ile kıyaslandığında daha düşük. Bu iki temel etken LPG’nin ucuz bir fiyata satılmasını sağlıyor. Ama yine de petrol ithal eden ülke konumunda olduğumuzdan ötürü LPG’yi Avrupa ortalamasının üstünde bir fiyata kullanıyoruz ve uzun bir süredir de LPG fiyatında indirim yok.

Kullanıcı tarafından baktığımızda ise LPG aslında göründüğü kadar ucuz değil. Öncelikle dönüşüm maliyeti ödüyorsunuz. Bunu çıkartmak için de belirli bir kilometre yapmanız gerekiyor. Aracınızı sık kullanmıyorsanız LPG dönüşümü mantıklı olmaktan çıkıyor. LPG’nin litre başı maliyeti düşük, motor yağınında ömrünü uzatıyor. Fakat aracınızı satarken LPG sisteminden ötürü daha düşük bir fiyata satmak durumunda kalıyorsunuz. Piyasa şartları maalesef bunu gerektiriyor. 

LPG ucuz, evet. Ama aracınıza LPG taktırmadan önce matematik hesabını iyi yapmalısınız. Eğer kilometre hesabınız dönüşüm maliyetinizi kısa sürede çıkarmanızı sağlıyorsa LPG’nin ucuz olmasını avantaja çevirebilirsiniz. 

BenzinLitre iyi yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page