BENZİNLOG
17
temmuz
2021
Yakıt
Otomobil
LPG Neden Patlatma Yapar 2022

LPG Neden Patlatma Yapar 2022

LPG kullanan sürücülerin 2022 yılında en çok merak ettiği konulardan bir tanesi "LPG Neden Patlatma Yapar 2022" oldu. 

LPG'li araçlarda patlatma, genelde eski tip enjeksiyonlu araçlarda meydana gelmektedir. LPG'li araçlarda patlatmaya sebep olan durumlar:

> LPG beyni/regülatörü arızalı ise motora fazla yakıt göndereceği için boğulma meydana gelir ve ani gazlarda LPG patlama yapar. 

> LPG ayarı ve motora giren hava miktarı ayarı düzgün yapılmamışsa kalkışlarda LPG patlatma yapar. 

> Ateşleme sisteminde bulunan buji ve buji kabloları, distribütör kapağı ve ateşleme bobini gibi parçalar arızalıysa LPG patlama yapar. 

> Motor sente ve avans ayarı düzenli değilse kalkışlarda LPG'li araçlarda patlama ve patlatma meydana gelir. 

Aracınız LPG sisteminde patlatma yapıyor ise öncelikle kontrol etmeniz gereken yer aracınızın ateşleme sistemidir. Ateşleme sisteminde buji ve buji kabloları, distribütör kapağı ve ateşleme bobini gözden geçirilmelidir. Bu parçaların herhangi birinde eksik ateşleme ya da atlatma var ise orijinal parçaları ile değiştirmeniz tavsiye edilir. Gaza Basınca Pat Sesi 

LPG'li araçlarda gaza basıldığında aracın gazı yememesi ve gaza basınca pat sesi gelmesi yaygın bir sorundur. Aynı araçta benzin kullanırken bu sorunu yaşamayabilirken, LPG'de sorun başlar. Gaza basınca pat sesi gelmesinin yanında aracınız teklemeye de başlayabilir. 

Tekleme ve gaz yememe sorunu zamanla kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan, aracın ateşleme ve LPG sisteminden kaynaklanan doğal sorunlardan biridir. Gaza basınca pat sesi gelmesinin bazı muhtemel sebepleri:

>  LPG Enjektör Arızası Kaynaklı Sebepler  

>  LPG Ayarının Performansa Etkisi

>  LPG Regülatörü/Beyni Kaynaklı Performans Sorunu  

>  Sıralı Sistem Araçlarda Motor Soğukken LPG'de Tekleme

> Sıralı Sistem Araçlarda Düşük Devirlerde Tekleme Sorunu  

> Yüksek Devirlerde Tekleme ve Gaz Yememe Sorunu

> Regülatör Su Hortum Bağlantılarının Yanlış Olması  

> LPG Montajından Kaynaklanan LPG'de Gaz Yememe Sorunu

> Sıralı Sistem Araçta Motor Sistemi Kaynaklı Tekleme


LPG'de Hava Filtresi Patlaması

LPG’li araçlarda çok sık görülmeyen durumlardan birisi LPG'de hava filtresi patlamasıdır. Gaz ile çalışan bir sistem olması nedeniyle bu durum LPG’li araç sahiplerini endişelendirmektedir. Bu durum, yukarıda "LPG Neden Patlatma Yapar 2022" başlığı altında bahsettiğimiz sebeplerden kaynaklanabilir. LPG'de hava filtresi patlaması sorunu için özellikle ateşleme sisteminin kontrol ettirilmesi tavsiye edilir. Patlama motor sistemi ile ilgili olabileceği gibi, araca haricen monte edilen LPG sistemi ile de ilgili olabilir. Araba parçaları ile ilgileniyorsanız sizleri "Araba Parçaları Neden Pahalı?" başlıklı yazımıza bekleriz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page