BENZİNLOG
12
ocak
2019
LPG
LPG Neden Patlar?

LPG NEDEN PATLAR? 

Öncellikle bu konuda çok popüler hale gelmiş önyargıyı yıkmamız gerekiyor. LPG Tankı durduk yere patlamaz. LPG tankının içinde yer alan multivalf parçası, eğer tankın içindeki basınç yükselir ve tehlikeli seviyeye ulaşırsa tankın içindeki gazın boşalmasını sağlar. LPG Tankının bu durumda patlaması gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer standartlara uygun olmayan bir multivalf parçası söz konusuysa, ki bunun onaydan geçmesi de büyük bir ihmal, LPG tankının patlama ihtimali mevcut. 


  • ·       Montaj esnasında eksik bir işlem yapıldıysa
  • ·       Standartların altında, kalitesiz malzeme kullanıldıysa,
  • ·       Makine mühendisi kontrol olmadan LPG takıldıysa,


LPG Tankı tehlikeli olabilir. Tüm bu şartlar olumlu bir şekilde sağlandığında ise LPG Tankının patlama ihtimali istastistiksel olarak da çok çok düşük seviyede. Türkiye’de 4.7 milyonun üzerinde araç LPG kullanıyor. Ve LPG tankları ısı ve darbeye karşı oldukça dayanıklı maddelerden imal edilmekte. Ayrıca üretilen tanklar, patlama, açılma, yarılma gibi testlerden geçirildikten sonra piyasaya sürülüyor. Üretici firmalar LPG'nin patlamasına karşı önlemler alıyor. 

LPG Kullanmanız için 5 Sebep başlıklı yazımızın ilk 2 maddesinde LPG’nin güvenli olduğuna dair daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

BenzinLitre güvenli sürüşler diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page