BENZİNLOG
01
aralık
2019
LPG
Yakıt Tüketimi
Lpg li araç ne kadar yakar 2020

LPG’li Araç Ne Kadar Yakar 2020

Yakıt tüketimi araç kullanan herkesi ilgilendiren önemli bir konu. Yakıt tüketimi konusunda tasarruflu olmak ve en ucuz yakıtı almak istemek de tüm sürücülerin hayali. BenzinLitre uygulaması ile en yakın istasyona en güncel fiyatlarla ulaşabileceğinizi zaten artık biliyorsunuz.

Ne kadar az yakıt tüketirseniz bütçenizde yakıta ayırdığınız masraf da o kadar azalıyor. Bu konuda akıllarda olan sorular ise: Aracım ne kadar yakar? LPG’li araç ne kadar yakar?

Özellikle uzun yola çıkmadan önce ne kadar yakıt tüketileceğini her sürücü bilmek ister. Yakıt tüketimi birçok faktöre bağlı olarak değişir: Sürüş stiliniz, yolun durumu, lastiklerin hava basıncı ve durumu, motor yağı ve bakımı, doğru devirde kullanmak, araçta bulunan fazla yük, klima kullanımı gibi durumlara göre yakıt tüketimi kontrol edilebilir. Tüm koşulları kontrol altında tutarak yakıt tasarrufu sağlamak mümkün.

LPG’li araç ne kadar yakar dendiğinde ise herkes bilir ki benzinli ve dizel araçlara göre LPG’li araç %20 daha fazla yakar. Yani mesela 100 kilometrede 5 litre yakıt tüketen araç LPG taktırıldığında 6 litre yakıt tüketmeye başlar. Böyle bir hesap sonucunda masraf artıyormuş gibi düşünülse de tam aksine tasarruf edersiniz. Çünkü LPG’nin litre fiyatı benzinin litre fiyatına göre oldukça düşüktür.

Aracınızın yakıt tüketimine %20 ekleyip, LPG fiyatıyla çarparak aracınızın 100 km'deki LPG tüketimini hesaplayabilirsiniz.

2019 yılında Türkiye’de en çok tercih edilen 5 aracın yakıt tüketimlerini inceledik. En popüler araçlar için LPG'li araç ne kadar yakar listeledik.

Fiat Egea

 

Egea Sedan modeli Türkiye’de 2019 yılında en çok tercih edilen araçlardan biri. 

Egea Sedan modeli litre başına ortalama 39 kuruş benzin yakıyor. LPG dönüşümü yapıldığında ise Egea Sedan ortalama 100 kilometre 32-33 TL yakıt tüketimine sahip. (Ortalama yakıt fiyatı 3.55 olarak hesaplanmıştır.)

Renault


Renault Clio HB düşük motor hacmi ve 90 beygirlik gücü ile oldukça düşük bir yakıt tüketimine sahip. Aracın normal tüketimi 4 lt /100 km. LPG dönüşümü sonrası ise 100 km'yi 20 TL'nin altında bir maliyetle katedebilirsiniz.

Renault Megane Sedan 


Renault Megane Sedan, aynı markanın diğer modellerine göre daha yüksek yakıt tüketimine sahip. 8.6 lt / 100 km yakıt tüketimine sahip araç, lpg dönüşümü sonrası 100 km'de 36-37 TL seviyesinde yakıt yakar.

Toyota 


Toyota Corolla Sedan 100 km'de 8 lt şehir içi yakıt tüketimine sahip. LPG taktırmanız halinde 100 km'nin size 35-36 TL bir maliyeti olacaktır. 

Honda 


Honda Civic Sedan bu listede yakıt tüketimi en yüksek araç. 100 km'de 9.5 lt yakıt tüketimine sahip. LPG dönüşümü sonrası araç 100 km'de 40 TL'nin biraz üstünde yakacatır.

LPG'li araç ne kadar yakar sorusuna cevap vermeye çalıştık umarız faydalı olmuştur.

Bizim baz aldığımız ortalama fiyattan (3.55) daha düşük fiyata yakıt almanız halinde aracınız daha az yakar. BenzinLitre ile en ucuz LPG satan akaryakıt istasyonlarına ulaşabilirsiniz.

Tüm içerikler okundu!

Next page