BENZİNLOG
16
mayıs
2018
LPG
Tasarruf
Aygaz
LPG Kullansam Ne kadar Tasarruf Yaparım?


LPG Kullansam Ne kadar Tasarruf Yaparım?

LPG araçlarda genelde benzinin bir alternatifidir ve sadece LPG ile çalışan sistemler yok denecek kadar azdır. Tercih edilmesinin en önemli sebebi ise; benzin ve dizelle kıyaslandığında daha ucuz ve daha temiz bir yakıt olmasıdır.
LPG KULLANIMININ TASARRUF ORANI NE KADARDIR?
 Günümüz LPG fiyatları her ne kadar litre bazında ucuz bir yakıt olsa da diğer yakıtlara göre tüketimi yüksektir. Bu tüketim farkı oranı %20’dir. Yani 1,2 litre LPG ile gidebileceğiniz yolu 1lt benzin ile gidebilirsiniz. Lakin yakıt fiyatlarına baktığımızda, 6 lira civarında olan benzin ve 3 lira civarında olan LPG gözümüze çarpıyor. Buradaki fark da neredeyse %100. Buradan çıkaracağımız sonuç ise yüksek tüketim miktarına göre LPG’nin fiyatı açısından kullanıcı için çok daha ekonomik olduğudur. Şimdi basit bir hesapla ne kadar para cebimizde kalıyor ona bakalım. Ayrıca BenzinLitre uygulamasında Profil > Araçlarım kısmında da aracınızın kilometresini yazarsanız bugüne kadar LPG kullansaydınız ne kadar tasarruf yapmış olurdunuz görebilirsiniz.

  • Benzinin daha az tüketime sahip olduğunu hesaba katmadan 100 km’de 8 litre yakıt tüketen bir aracımız olduğunu varsayalım.  

  • Benzin 100km’de 8lt x 6 TL/lt = 48 TL (Km başı yaklaşık 48 kuruş)
    LPG 100km’de 8lt x 3TL/lt = 24 TL maliyet yaratır.

  • Yüzde 20’lik tüketim farkını da göz önüne alırsak

  • 24 x %20 = 4,8 yani LPG maliyetmiz 28,8 TL’ye (Km başı yaklaşık 29 kuruş) çıkıyor.

  • Son maliyetlerimiz Benzin: 48 TL LPG:28,8 TL’dir. Yani Bu da bize yaklaşık %42’lik bir tasarruf sağlıyor.

Yalnız bu tasarrufta LPG sisteminin maliyetini ve günümüz fiyatlarını göz önünde bulundurursak, 2000-4000 TL arasında değişebilecek maliyet size minimum 11.000 km sonunda tasarruf sağlayabilir. Tabi bu sistemin maliyetine göre 20.000 km’ye kadar da çıkabilir. Yatırım gözüyle bakılan LPG sistemini taktırırken iyi karar vermelisiniz. Çünkü yakıt fiyatlarındaki değişim DE yatırımınızın size kaç kilometre sonunda döneceği konusunda büyük rol oynamaktadır.  

LPG DÖNÜŞÜMÜNÜ NEREDE YAPMALIYIM?
 Aracınızı LPG’ye dönüştürmeye karar verdikten sonra ise LPG dönüşümünü nerede yapacağınız önemli bir karardır. Otogaz dönüşümü, benzinle çalışan otomobillere takılan cihazlar sayesinde gerçekleşir ve yarım gün içerisinde tamamlanabilmektedir. Güvenli ve kaliteli bir otogaz dönüşümü için, TSE’den Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip olan 800 civarındaki dönüşüm atölyesinden biri tercih edilmelidir. Bu sebeple AYGAZ Dönüşümcü Kulübü’nü kurdu. Kulüp, Türkiye’nin her yerine yayılmış ve TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip olan 450 civarında dönüşümcü üyesiyle sizleri bir araya getirerek dönüşüm ve bakım işleminin güvenilir adreslerde TSE standartlarına uygun yapılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. www.otogazla.com internet sitesi üzerinden size en yakın dönüşümcüye ulaşabilir, kendilerinden online randevu alarak araç dönüşümünüzü gerçekleştirebilirsiniz. İyi yolculuklar!


Tüm içerikler okundu!

Next page