BENZİNLOG
04
mayıs
2018
Benzinlik
Yakıt
LPG
LPG Kullanmanız için 5 Sebep

LPG Kullanmanız için 5 Sebep Bilindiği üzere sıvılaştırılmış petrol gazı (Liquified Petroleum Gas) anlamına gelen LPG, bütan ve propan gazlarının karışımıdır. Petrolün işlenmesiyle ya da doğal gaz yataklarından üretilen LPG Dünyada ilk olarak 1810'da İngiltere'de kullanılmıştır. Dünyadaki doğal gaz üretimi ile doğrudan ilişkili olan LPG kullanımı,her yıl ortalama %2 artış gösterir. Ülkemizdeki akaryakıt istasyonlarında ticari olarak kullanılan LPG, otogaz olarak piyasaya sürülür.


1- LPG Güvenlidir

Ülkemizde 4.7 milyon araçta güvenli bir şekilde LPG kullanılılıyor. Darbe ve yüksek ısıya karşı çok daha dayanıklı otogaz yakıt tankları özel saclardan standartlara göre imal edilmektedir. Otogaz tankları üretim aşamasından sonra güvenlik amaçlı testlere tabi tutulmaktadır. Fabrikadan çıkmadan patlama, açılma, yarılma testinden geçirilerek tüketiciye bayiler ve montajcılar aracılığı ile ulaştırılır.


Şamandıra adı verilen LPG tankının üzerine bağlanan parça, tanktaki sıvı LPG seviyesini ve LPG giriş-çıkışlarını kontrol eder. Aynı zamanda gazın iletimini açıp kapamak için, bir vana şamandıranın üzerinde mevcuttur. Bu vanalar bakım, kaza ve yangın anında LPG giriş ve çıkışını kapatmaya yarar. Şamandıranın üzerindeki bu vanaya ilaveten yeni uygulama ile gelen bobinli valf sayesinde araca arkadan çarpma ve borularının kopma yada kırılması halinde iki sistem birden devreye girerek sistemi otomatik olarak kilitler. Bu sistem, tanktaki gaz çıkışını keserek kullanıcının emniyetini sağlar.


*LPG dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması ve daha fazla yakıt alması için zorlanması doğru değildir. Şamandıra tankın %80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayarlanmıştır. Darbe,yangın gibi kaza durumlarında gazı tahliye eden veya korumaya alan bir emniyet sistemi de mevcuttur.


2- LPG’nin Yangın Tehlikesi Azdır

LPG kaçağından yangın tehlikesi benzine göre daha azdır. Bu durumda da gazı kesen bir sistem vardır. Tank üzerinde bulunan emniyet valfi, herhangi bir sebeple tank içi basıncı yükselse dahi aşırı basıncı düşürerek patlamaları önler. Aynı zamanda,  otogaz tankı benzin deposuna göre 6 kat kalındır. Dolayısıyla çok daha güvenlidir.

Aşina olduğumuz zaman zaman medyada da yer bulan “araçtaki bomba” benzetmesi doğru değildir. Yaşanan olaylar LPG tankının koruyucu kalkan olduğunu göstermiştir. LPG kullanılan araçlardaki donanım ve depolar diğerlerine nazaran çok daha dayanıklı malzemelerden üretildiği için daha güvenlidir ve yangın tehlikesi diğer yakıt türleri benzin ve dizele göre daha azdır.

3- LPG Yakıtta Tasarruf Yapmanızı Sağlar
Benzinli motorlarda, tasarruf miktarı motor hacmine göre değişmektedir. Lpg montajı servislerine gidildiğinde tasarruf oranı aşağıdaki şekilde belirtilir:

1,2 litre benzinli motorda tasarruf oranı %45,

1,6 ve 1,8 litre benzinli motorlarda tasarruf oranı %50,

3 litre benzinli motorlarda tasarruf oranı %55 civarındadır.

Ek olarak, bütün dünyada otomotiv firmaları benzin için dizayn edilmiş araçlara alternatif yakıt kullanmak üzere LPG ve CNG kitleri takıyorlar. Bu da yetkili firmalara kolay kurulum sağlıyor. İşin ehli olmayan kişiler tarafından takılan LPG kiti performans düşüklüğüne sebep olduğu için takımı sırasında dikkatli olunması önerilir.

4- LPG Motoru Temiz Tutar Ve Ömrünü Uzatır

Asit ve karbon artığı bırakmadığından motorun ömrü uzar ve daima rahat çalışır.


5- LPG Çevre Dostudur

LPG kullanan araçlar atmosfere daha az miktarda zararlı gaz bırakır. Bu da bizler için solunacak daha temiz bir hava ve daha yeşil bir çevre demektir.

BenzinLitre uygulamasında en yakın otogaz istasyonlarını bulabilirsiniz.

Tüm içerikler okundu!

Next page