BENZİNLOG
14
kasım
2021
LPG
LPG Kaç Yılda Amorti Eder

LPG Kaç Yılda Amorti Eder? 

Artan akaryakıt fiyatlarıyla beraber sürücüler farklı çözümler üretmeye çalışıyor. Diğer yakıt fiyatlarına oranla daha ucuz olduğu için araca LPG taktırmak bu çözümlerden birisi. LPG taktırma fikri akla yatkın gelse de bazı sürücülerin kafasında soru işaretleri oluşabiliyor. En çok oluşan soru işaretlerinden birisi de "LPG kaç yılda amorti eder?". Gerçekten de LPG çok kısa bir sürede kendini amorti edebiliyorsa LPG taktırmak mantıklı olabilir. Gelin beraber "LPG kaç yılda amorti eder?" sorusunun cevabını bulalım.

"LPG kaç yılda amorti eder?" sorusunun net bir cevabı bulunmamakla beraber internette ortalama amorti süreleri veren hesaplama siteleri mevcut. LPG'nin markasına, arabanın modeline, aracın yılda yaptığı km'ye, şehir içi ve şehir dışı kullanım sıklığına göre "LPG kaç yılda amorti eder?" sorusunun cevabı değişebiliyor. Ama yine de ortalama bir değer söylemek gerekiyorsa forum sitelerindeki insanların yazdıklarından yola çıkarak 10-20 bin km bandında amorti edebileceğini söylemek mümkün.


LPG Beyni Kaç Yılda Değişir?

LPG yakıt türünü tercih edecekler için bir diğer önemli soru "LPG beyni kaç yılda değişir?" sorusudur. LPG diğer yakıt türlerinden ucuz olsa da bu tür bakım süreçlerine de sürücülerin dikkat etmesi gerekiyor. LPG beyninin ömrünü konuşurken markası ve kalitesinin yanı sıra araçta kullanıldığı süreyi de göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmalıyız. Ayrıca LPG ömrünü uzatmak için sürücülere de bir takım iş düşüyor. LPG yakıtının kalitesine, motor suyunun temizliğine, LPG beyni içerisinde bulunan beyin diyaframı temizliğine dikkat edilerek LPG beyin ömrü nü uzatmak mümkündür. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda "LPG beyni kaç yılda değişir?" sorusuna cevaben yerli LPG beyinlerde maksimum 5 yıl, ithal LPG beyinlerinde ise 10 yıl gibi süre söyleyebiliriz. 


En Tasarruflu LPG Sistemi

Aracına ilk defa LPG taktıracak sürücüler en tasarruflu LPG sistemini aramaktadır. Aslına bakacak olursak en tasarruflu LPG sistemi diye bir kavramın olmadığını söylemek pek de yanlış bir ifade değil. Çünkü aracın yakıtını kullanılan kit belirlemez. Sistemin yakıt tüketimi LPG'nin gaz ayarı, aracın düzeni, LPG'nin montajı gibi faktörlere bağlıdır. Onun dışında LPG'nin sisteminin veya markasının ne olduğunun pek bir önemi yoktur.Bu yazımız hoşunuza gittiyse "Otogaz Dönüşüm Fiyatları 2021" isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.


BenzinLitre güvenli ve huzurlu yolculuklar diler.


Tüm içerikler okundu!

Next page