BENZİNLOG
22
nisan
2019
LPG
Lpg Fiyatları Neden Düşmüyor

LPG Fiyatları Neden Düşmüyor?

2019 yılı akaryakıt fiyatlarında en yüksek fiyatları gördüğümüz yıl olarak tarihe geçti. Döviz kurları değişiyor, petrol varil fiyatları dalgalanıyor, peki LPG fiyatları neden düşmüyor? LPG kullanıcılarının en merak ettiği konulardan biri. Sebebini beraber görelim.

Türkiye olarak kendi akaryakıt ihtiyacımızı karşılama oranımız yüzde 10 seviyesinin altında. Akaryakıt üreticisi değil akaryakıtı ithal eden bir ülkeyiz. Akaryakıt vergi oranlarının da %60 seviyelerinde olması LPG fiyatları neden düşmüyor sorusuna olan yanıtlardan biri. Otogaz rafineri çıkış fiyatının üstüne toptancı marjı, gelir payı, dağıtıcı payı, bayi marjı toplamı ve toplam vergi gibi değerler de dahil olunca Nisan 2019 itibariyle LPG ile 3.99 TL fiyattan karşılaşmanız mümkün.

LPG fiyatları neden düşmüyor sorusunun bir diğer cevabı iste içinde bulunduğumuz politik durumlar. Ham petrol fiyatlarında düşüş yaşansa bile bu durum mazot ve benzine etki etmediği gibi LPG'ye de etki etmiyor. Yükselen döviz kurları varil fiyatlarını dengeliyor, hatta TL olarak daha pahalı olmasına bile sebep oluyor. Maalesef LPG ucuzlamıyor.

Mesela, x birim petrolü 2 ay önce 30 dolara mal ederken, şimdi ise 15 dolara mal ediyoruz. Fakat bugünün kuru geçmiş kura göre daha yüksek olduğu için TL bazında maliyetimiz artıyor. Dolar fiyatı yükseldiği sürece petrol ithal eden ülkelerde LPG fiyatlarının düşmesi çok zor.

Tüm içerikler okundu!

Next page