BENZİNLOG
12
ekim
2020
Araç Bakım
Lastik ömrü ne kadar? Lastik raf ömrü ve bekleme ömrü ne kadar?

LASTİK ÖMRÜ NE KADAR? LASTİK RAF ÖMRÜ VE BEKLEME ÖMRÜ NE KADAR?

Lastik, araç performansı için oldukça önemlidir. Ancak olumsuz hava koşulları sebebiyle araç lastikleri eskiyebilir veyahut yıpranabilir. Eskiyen lastikler ise sürücülere şu soruları sordurtur: Acaba lastiğin ömrü ne kadar? Lastik raf ve bekleme süresi nedir? Araç lastiklerini ne zaman değiştirmeliyim? Şüphesiz ki, özellikle soğuk havalarda kimse yıpranmış lastiklerle yola çıkmak istemez. O zaman gelin, “Lastik ömrü ne kadar?” sorusunun cevabına bakalım.Lastik nedir?

Otomobil lastiği, otomobil tekerini saran; kauçuk, kord bezi ve çeşitli maddelerinin birleşiminden oluşan önemli bir parçadır. Lastik performansı, araç performansını da doğrudan etkiler. Bu açıdan, sağlıklı ve yeni araç lastiklerine sahip olmalısınız.


Lastiklere neler zarar verir?

Araç lastiklerinin zarar görmesi, bir sürücünün isteyeceği en son şeylerden birisi. Özellikle de araç lastik fiyatları cep yakıyorken. Peki araç lastiklerine neler zarar verir? Araç lastiklerine zarar vermemek için nelerden kaçınmalıyız? Öncelikle, eski ve yaşlı bir lastik kullanmamalıyız. İçerisindeki kimyasal maddeler dolayısıyla; araç lastikleri eskidiğinde performans düşüklüğüne sebebiyet verebilir. Uzun süreli lastik kullanımı ise; araç lastiklerinde aşınmaya ve hasara sebep olabilir. Bu durum da araç performansınızı doğrudan etkiler. Yol koşulları da yine önemli etkenlerden bir tanesidir. Çakıllı bir yol veyahut keskin cisimler bulunan bir yolda sürüş yaptığınız zaman; araç lastiklerinizin zarar görmesi kaçınılmazdır. Ve sürücü hatalarından kaynaklı yanlış kullanımlar da, araç lastiklerine oldukça fazla zarar vermektedir. Bu başlıca hatalı kullanımlar ise; yazlık lastiği kışın kullanmak, eşleşmeyen tekerlek ve jant boyutlarının kullanılması olarak sıralanabilir.

Lastik ömrü nedir?

Her ürün gibi, araç lastiğinin de doğal bir ömrü ve döngüsü vardır. Rafta uzun süre bekleyen araç lastiği veya yolda uzun süre kullanılan araç lastikleri eskiyebilir. Bu durum ise, sürücülerin akıllarına şu soruyu getiriyor: Lastik ömrü nedir? Araç lastik ömrünün ne kadar olduğu konusunda çeşitli yorumlar olsa da kesin bir fikirde bulunmak mümkün değildir. Araç lastik ömrünü etkileyen sürücü alışkanları, lastik tasarımı, yol koşulları, lastik bakımı gibi onlarca etken sayabilmemiz mümkün. Ancak ideal koşullarda araç lastiklerinin raf ömrü 10 senedir. Lakin bu süreyi kullanış süresi olarak algılamamalısınız. Bu, araç lastiklerinin ideal koşullardaki raf ömrünü sembolize eder. Uzmanların önerisi ise, araç lastiklerinin 5. senesinden sonra kontrol edilmesi ve değiştirilmesi. Bazen araç lastiklerinde bir sorun yokmuş gibi gözükse de araç performansını doğrudan etkileyebiliyor. Ve güvenli bir sürüş deneyimi de sağlamak adına, araç lastiklerini 5-6 yılda bir değiştirmeni öneririz.

Lastik alırken daha doğru bir karar verebilmek adına “Lastik Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page