BENZİNLOG
14
Şubat
2022
Otomobil
Lastik Desenleri Ne İşe Yarıyor?

Lastik Desenleri Ne İşe Yarıyor? 

Daha önce mevsim sebebiyle lastik değiştirdiniz mi? Cevabınız evet ise, lastiklere dikkatli bir şekilde baktıysanız üzerinde farklı desenler olduğu fark etmişsinizdir ve bu durum size lastik desenleri ne işe yarıyor sorusunu aklınıza getirmiştir. Araçların performansını etkileyen en önemli faktörlerden biri şüphesiz lastiklerdir. Yol tutuşu, hızlanma, fren mesafesi gibi birçok şeye etkisi olan lastiğin karakterini belirleyen şey ise üzerindeki desenlerdir. Peki lastik desenleri ne işe yarıyor? Gelin bu soruya birlikte yanıt arayalım. 

Lastik Desenleri Farklı Olursa Ne Olur? 


lastik desenleri


  • Simetrik desenli lastik: Simetrik desenli lastik en çok kullanılan lastik türüdür. Bu lastik türünde lastik sırtı boyunca uzanan kanallar veya bağımsız sırt blokları yer alır. Lastiğin iki yarısı da aynı desene sahiptir. Bu durum bize sarsıntısız sürüş, uzun lastik ömrü, yakıt tasarrufu ve kuru yolda performans sağlar.
  • Yönlü desenli lastik: Yönlü sırt deseni desenin bir yöne doğru dönük olacak şekilde tasarlanmıştır, lastiğin ortasında buluşan ve oka benzeyen yanal kanallara sahiptir. V şeklindeki kanallar suyu daha verimli bir şekilde tahliye ederek kötü hava koşullarına karşı direnç sağlar. Bu lastik türü bize suda kızaklamaya karşı direnç, karda ve buzda yüksek performans ve yüksek hızlarda çok iyi yol tutuşu sağlar. 
  • Asimetrik desenli lastik: Asimetrik desenli lastikler lastiğin iç ve dış yarısında iki ayrı desen tasarımına sahiptir. Bu desenlerin farklı amaçları vardır. İç yarı su tahliyesini ve suda kızaklamaya karşı korunma sağlar. Dış yarı ise yanal sertliği artıran sert sırt blokları yer alır, bu bloklar kuru yüzeylerde viraj alma ve sürüş esnasında kavramayı artırır, aynı zamanda iç gürültüyü de azaltır. Asimetrik desenler genellikle yüksek performans lastiklerde ve spor otomobillerde görülür. Bu lastik türü bize mükemmel yol tutuşu, yüksek viraj dengesi ve ıslak yolda iyi yol tutuşu sağlar.

Lastik Üzerinde Bulunan Kanallar Ne İşe Yarar?

Desenler farklı olsa da genellikle her lastikte kanallar bulunur. Peki lastik kanalları ne işe yarar? Lastik üzerinden bulunan kanallar ve oluklar lastik ve zemin arasında biriken suyun tahliyesini sağlar ve lastiğin ıslak zemindeki performansını ve güvenliğini artırır. 

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page