BENZİNLOG
17
haziran
2019
Uzun Yol
Trafik Cezaları
Köprüde Şerit Değiştirmek Serbest mi?

Köprüde Şerit Değiştirmek Serbest mi?

Daha önce dikkat ettiğiniz mi bilmiyoruz fakat hem Boğaziçi hem de FSM köprüsüne girdiğiniz andan itibaren yol çizgileri köprünün bitimine kadar kesintisiz hale geliyor. Bu durumun sebebi ise:
Köprüde şerit değiştirmek yasak! 

Hali hazırda devamlı yol çizgisinin anlamı, hiç bir koşulda önünüzdeki aracı geçemeyeceğinizdir. Köprüde neden bu çizgilerin kullanıldığına değinecek olur isek;

Aslında bu yasağın birden çok sebebi var. FSM köprüsü Boğaziçi köprüsüne göre daha eski olduğundan daha yüksek frekanslı esneme yapma durumu ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıca FSM’de Boğaziçi köprüsüne nazaran daha ağır araçlar geçiyor. Hem aynı hizada hem de aynı şeritteki yük seviyesini dengede tutma amacıyla köprüde şerit değiştirmek yasaklanmış, yolda ‘devamlı yol çizgisi’ kullanılmıştır.de

Köprüde şerit değiştirmenin serbest olmamasının ikinci sebebi ise tabiki güvenlik. Yol geniş olsa da bu iki köprününde asma köprü olduğunu unutmayın. Hız, makas atmak gibi durumlar asma köprülerde normalde olduğundan daha fazla risk teşkil ediyor. Kimse boğaza bir araba düşsün istemez.

Çizgilerin kesikli hale geldiği yerlerde ise kurallara uyacak şekilde köprüde şerit değiştirmek serbest. Köprülerin girişinde ve çıkışında kesikli yol çizgileri kullanılıyor yani körü giriş ve çıkışlarında şerit değiştirebilirsiniz.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler

Tüm içerikler okundu!

Next page