BENZİNLOG
23
ağustos
2021
Otomobil
Klima Açmak Benzin Yer Mi?

Klima Açmak Benzin Yer Mi?

Ülkemiz hava şartları düşünüldüğünde kolaylıkla sürücüler için en büyük kurtarıcı klimadır diyebiliriz. Tabi araçta klimanın bulunması da akıllara "Klima açmak benzin yer mi?" gibi soruları beraberinde getiriyor. Birçok sürücü klima açıldığı anda yakıtın yüksek tüketim göstereceğini düşünmektedir. Bu tam anlamıyla yanlış bir bakış açısı olmasa da "Klima açmak benzin yer mi?" sorusunun cevabını bulmak için birçok değişkene bakmak gerekir. Çünkü klima açıkken yapılan hıza, dışarıda bulunan sıcaklığa, sürücünün sahip olduğu aracın tipine ve durumuna göre yakıt tüketimi değişkenlik göstermektedir. 

Klima açmak mı yoksa cam mı açmak daha mantıklı karşılaştırması yapmak gerekirse, araç ile yapılacak 70 km hızın üzerindeki durumlarda klima kullanımı cam açmaya oranla daha az yakıt tüketimi sağlamaktadır. Hızlı giden araçta cam açmak, aracın dengesini bozacağından  dolayı daha fazla yakıt tüketimine neden olur. 70 km hızın altındaki durumlarda ise tam tersi cam açmak klima açmaya oranla daha fazla yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Çoğu forum sitesinde de belirtildiği gibi dur kalk ne kadar fazla olursa klima kullanımı o kadar fazla yakıt tüketir.


Klima Açmak Harareti Düşürür Mü?

Araba hararetinin birçok sebebi olduğu gibi bu sebeplerden birisi de klimanın çalışır durumda olmasıdır. Peki klima açmak harareti düşürür mü yoksa yükseltir mi? Arabadan arabaya, kullanılan radyatörden radyatöre gibi çeşitli değişkenlerden dolayı bu soruya "kesin" düşürür ya da yükseltir dememiz yanlış olur. Fakat yine de "Klima açmak harareti düşürür mü?" sorusuna bir yanıt arıyorsak, klima açmak motora daha fazla yük bindirdiği için klima açmak harareti düşürmez diyebiliriz. Hatta radyatörün büyüklüğü, klimaya bağlı olan fanların düzgün çalışmıyor olması gibi etkenler klimanın hararetini arttıran noktalardır. Bu yüzden eğer klima açtığınız zaman aracınızın harareti yükseliyor ise farklı sebeplerden kaynaklanabileceği için profesyonel bir yardım almak en doğru karar olacaktır.


Sizde araba konuları ilgiliyseniz "Manuel Arabada Şanzıman Yağı Değişir Mi?" adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzinlitre güvenli ve huzurlu yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page