BENZİNLOG
28
aralık
2019
Yakıt
Tasarruf
Yakıt Tüketimi
Kışın Yakıt Tasarrufu Yapmanın 7 Yolu

 Arabalar neden kışın daha fazla yakar? 

Bu sorunun en kısa ve en mantıklı cevabı düşük hava sıcaklığında motorun ısınmasının ve mevcut ısısını korumasının daha zor olmasıdır. Motor ve çevre arasındaki sıcaklık farkı arttıkça motorun ısınması için daha fazla enerjiye gerek duyulacaktır. Bu enerjinin kaynağı da yakıt olduğu için arabalar kışın daha fazla yakar. Kışın yakıt tasarrufu yapmak için uygulamanızı önerdiğimiz önemli kuralları 7 başlık altında topladık:

1- Motorunuzun kış bakımını mutlaka yaptırın.

Yakıt tasarrufu yapmanın en önemli yolu verimli çalışan bir motora sahip olmaktır. Özellikle hava filtresi ve bujiler kışa girmeden kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir. 

2-Kapalı alanlara park edin.

Kışın dış sıcaklık düşük olacağından park esnasında aracınız ne kadar sıcak bir yerde bekleyebilirse o kadar iyi olur. Böylece motorun yeniden ısınması daha kolay olur ve daha az yakıt harcayarak kışın yakıt tasarrufu yapmış olursunuz. 

3- Kısa süreli beklemelerde motorunuzu mutlaka durdurun. 

Rölantide bekleyen arabalarda daha fazla yakıt harcanır. Bu yüzden park süreniz kısa bile olsa aracınızı durdurunca rölantide bekletmeyin. 

4-Vitesinizi boşa almayın. 

Vitesi boşa almak fren balatalarına zarar verir. Frenleme sistemi problemli olduğunda ise fren yaparken daha fazla yakıt harcamak zorunda kalırsınız. Ayrıca vitesi boşa almak aracınızın kontrolünü zorlaştıracağından gerçekten tehlikelidir ve yapılmamalıdır. 

5-Lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin ve kış lastiği kullanın. 

Aracınızın yakıt tüketiminde önemli bir nokta olan lastik hava basıncını kontrol etmek de kışın tasarruf etmenizi sağlar. Lastik hava basıncınız uygun olduğunda arabanızın yol tutuşu da en iyi seviyede olacaktır. Yolda rahatça ilerleyebilen araba da fazla yakıt tüketmeyeceğinden tasarruf etmeniz mümkün olacaktır. 

6-Ani hızlanma ve ani yavaşlama yapmayın.

Arabanız seyir halindeyken bir anda hızlanmak istediğinizde motor daha fazla yakıt tüketmek isteyecektir. Aynı şekilde ani yapılan frenleme sırasında da daha fazla yakıt harcanır. Aynı hızda ilerlemek ve mümkün olduğunca ani fren ve ani hızlanma yapmamak kışın yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

7-Çok kısa mesafeler için araba kullanmayın. 

Kışın arabanızın daha az yakması için arabanıza daha az binin demek başlangıçta kulağa anlamsız gelse de açıklaması şudur ki uzmanlara göre motorun en iyi şekilde ısınması için en az 20 kilometre gereklidir. Bu yüzden 20 kilometreden daha az mesafelerde motor daha fazla yakıt tüketecektir. Kış mevsiminin güzelliklerini hissederek soğukta yapacağınız yürüyüşler için de yakıt tasarrufu bir bahane olmuş olur. :) 


BenzinLitre güvenli sürüşler diler! Tüm içerikler okundu!

Next page